انواع سیمان پرتلند

سیمان پرتلند

آنچه در این مطلب می خوانید:

انواع سیمان پرتلند

سیمان اصطلاحا به ماده ای اطلاق می شود که با انجام واکنش شیمیایی با آب (واکنش هیدراسیون) ، نقش چسباندن مصالح سنگی به یکدیگر و تولید جسم سخت بتن را ایفا می کند. مواد اولیه ی سیمان عمدتا از خاک رس و آهک تشکیل شده است. در این میان آهک (CaO) حدود 63 درصد ، سیلیس (SiO2) حدود 20 درصد ، آلومین (Al2O3) حدود 6 درصد، اکسید آهن (Fe2O3) حدود 3 درصد و اکسید منیزیم (MgO) حدود 1.5 درصد از مواد اولیه ی سیمان را تشکیل می دهند. این مواد پس از پخت در کوره به روش تر یا خشک ، کلینگر سیمان را تشکیل می دهند. کلینگر سیمان به همراه 2 تا 3 در صد سنگ گچ جهت جلوگیری از گیرش سریع سیمان است.

اجزای سیمان عبارتند از :

  1. تری کلسیم سیلیکات به شکل 3CaO , SiOو با علامت اختصاری C3S.

این ماده نسبت به سایر اجزاء ، گیرش سریع تری داشته و در هنگام ترکیب با آب ، گرمای زیادی آزاد می کند (120 کالری بر گرم). C3S همچنین زمینه ی مستعدی را برای حمله سولفات ها به بتن فراهم می نماید.

  1. دی کلسیم سیلیکات به شکل 2CaO , SiO2 و با علامت اختصاری C2S.

این ماده بر خلاف C3S ، گیرش اولیه ی بالایی نداشته و دیر گیر است. از طرفی ترکیب C2S با آب ، گرمای کمی تولید می کند (62 کالری بر گرم).

  1. تری کلسیم آلومینات به شکل 3CaO , Al2O3 و با علامت اختصاری C3A.

این ماده با خصوصیاتی مشابه C3S ، گیرش اولیه ی بسیار بالایی داشته و از طرفی ، زمینه ی کاملا مستعدی برای حمله ی سولفات ها به بتن فراهم می کند. همچنین گرمای آزاد شده در اثر ترکیب شیمیایی C3A با آب بسیار زیاد است (حدود 210 کالری بر گرم).

  1. تترا کلسیم آلومینو فریت به شکل 4CaO , Al2O3 , Fe2O3 و با علامت اختصاری C4AF.

این ماده گیرش متوسطی داشته و پس از ترکیب با آب ، حدود 100 کالری بر گرم گرما آزاد می کند.

انواع سیمان پرتلند

انواع سیمان پرتلند :

استاندارد ASTM (American Society for Testing and Materials) پنج نوع سیمان پرتلند را معرفی می کند :

  1. سیمان نوع I: یک سیمان معمولی است که برای مصارف عمومی ساختمانی مناسب است.
  2. سیمان نوع II : یک سیمان اصلاح شده با خصوصیات متوسط است که نسبت به سیمان نوع I حرارت کمتری آزاد کرده و برای مصرف در محیط هایی که حمله ی ضعیفی از سولفات وجود خواهد داشت مناسب است.
  3. سیمان نوع III : یک سیمان زود گیر است ؛ به صورتی که در 24 ساعت اول ، بتنی با مقاومت حدود 2 برابر مقاومت بتن ساخته شده با سیمان نوع I تولید می کند. این سیمان همچنین یک سیمان پر حرارت محسوب می شود. مصرف سیمان نوع III برای ساخت بتن در هوای سرد به حهت آزاد کردن گرمای بیشتر و نیز کم کردن دوره ی مقاومت ، مناسب است. همچنین در تعمیرات فوری و نیز مواردی که در نظر باشد قالب ها سریع تر باز شوند ، استفاده از سیمان نوع III توصیه می شود.
  4. سیمان نوع Ⅳ : یک سیمان کندگیر و کم حرارت محسوب می شود. این سیمان معمولا در هوای گرم به دلیل تولید حرارت کمتر و تسهیل در امر مراقبت از بتن به کار می رود. همچنین می توان از این سیمان برای جلوگیری از اتصالات سرد در بتن ریزی های پیوسته استفاده کرد. از طرفی کاربرد سیمان نوع Ⅳ در بتن ریزی های حجیم ، باعث کاهش تنش های حرارتی خواهد شد.
  5. سیمان نوع Ⅴ : یک سیمان ضد سولفات و یا مقاوم در مقابل و یا مقاوم در مقابل حمله ی سولفات ها محسوب می شود. این سیمان همچنین تا حدودی خصوصیات دیر گیری داشته و نسبت به سیمان نوع I ، حرارت کمتری تولید می کند.

علاوه بر 5 نوع سیمان فوق ، انواع دیگری از سیمان تولید می شود که از جمله می توان به سیمان های حباب زا با انواع I-A ، II-A و III-A اشاره کرد. همچنین سیمان سفید ، سیملن های رنگی ، سیمان سرباره ای ، سیمان پوزولانی ، سیمان بنایی ، سیمان چاه نفت ، سیمان انبساطی و سیمان آلومینیم از انواع دیگر سیمان محسوب می شوند.

سیمان پرتلند

مطالب پیشنهادی :

 

جهت مطالعه مطالب لاتین در ارتباط با این موضوع ، روی لینک زیر کلیک نمایید :

(سیمان پرتلند)

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.