انتخاب و ارزیابی مواد افزودنی بتن

انتخاب مواد افزودنی بتن

آنچه در این مطلب می خوانید:

انتخاب و ارزیابی مواد افزودنی بتن

همواره باید به دستور العمل های داده شده توسط سازنده ی مواد افزودنی توجه کرد.

اثرات یک ماده ی افزودنی باید در هنگام استفاده ی هم زمان با مواد خاص در صورت امکان در محل بررسی شود. این بررسی هنگامی ضرورت دارد که :

  • ماده افزودنی قبلا با چنین ترکیب خاصی از مواد ، استفاده نشده باشد.
  • انواع خاصی از مواد سیمانی استفاده شده باشد.
  • بیش از یک ماده افزودنی قرار است استفاده شود.
  • اختلاط و بتن ریزی در دمای خارج از محدوده ی پیشنهادی برای بتن انجام پذیرد.

همچنین کاربرد مواد افزودنی ، نیاز به مطالعه اجزای طرح اختلاط بتن دارد. نکات اصلی عبارتند از :

  • نوع و مقدار سیمان
  • نوع و مقدار مواد سیمانی مکمل
  • دانه بندی سنگدانه ها و میزان آب و هوا
  • شرایط آب و هوایی
ارزیابی مواد افزودنی بتن

آزمون در محل مخلوط پیشنهادی برای اطمینان از صحت کارایی ، پرداخت ، پمپاژ پذیری و زمان گیرش توصیه می شود. بسیاری از مواد افزودنی روی بیش از یک خصوصیت بتن تاثیر گذار هستند. سخت شدن سریع و تاخیر قابل توجه در گیرش مطلوب نیست. علت رفتار غیر عادی گیرش باید از طریق انجام مطالعاتی روی چگونگی تاثیر مواد افزودنی روی مواد سیمانی مورد استفاده ، بررسی گردد. گیرش زود هنگام به علت تغییر در نرخ واکنش میان تری کلسیم آلومینات و یون های سولفات در محلول در خلل و فرج سیال رخ می دهد. کند گیری بیش از حد می تواند به سبب استفاده ی بیش از حد مجاز مواد افزودنی یا با پایین امدن دمای محیط حاصل شود که هر دو دلیل هیدراسیون سیلیکات کلسیم را به تاخیر می اندازد.

نکته مهم دیگر در استفاده از مواد افزودنی هنگامی است که یک حد مجاز برای مقدار یون کلرید در بتن وجود دارد. این مواد افزودنی نباید حاوی یون کلرید به مقدار بیش از آنچه در آب آشامیدنی موجود است ، باشد. این حدود معمولا با درصد حداکثر یون کلرید بر حسب جرم سیمان بیان می شود ، اگرچه گاهی اوقات به صورت مقدار یون کلرید محلول در آب در واحد جرم سیمان یا بتن نیز مشخص می گردد.

روش های بیان شده در استاندارد های [ASTM C1152] و [C1218/C1218M] می تواند به ترتیب جهت اندازه گیری کلرید محلول در اسید و محلول در آب برای بتن یا ملات مورد استفاده قرار بگیرد. میزان یون کلرید موجود در مواد افزودنی را باید تعیین نمود تا با توجه به محدودیت های استفاده از کلر در بتن مشکلی ایجاد نشود. با وجود عبارت “بی کلرید” روی تمامی مواد افزودنی فروخته شده به صورت محلول ، همه ی آنها شامل مقدار کم ولی قابل اندازه گیری یون کلرید حاصل از آب آشامیدنی هستند.

اگرچه در منابع ، اساسا به تاثیر مواد افزودنی روی خواص خاص از بتن و ملات سخت شده یا تازه می پردازند اما ممکن است تولید کنندگان و مالکین به خصوصیات و تاثیرات دیگر آن نیز علاقمند باشند. مهمترین مسائلی که احتمالا ایجاد نگرانی می کند شامل کارایی ، پمپاژ پذیری ، ریختن و کیفیت پرداخت ، مقاومت ابتدایی ، استفاده مجدد از قالب ها و شکل ظاهری سطوح شکل داده شده است. این خصوصیات نیز در انتخاب ماده ی افزودنی و میزان مصرف آن تاثیر گذارند.

دست اندرکاران اجرای سازه های بتنی باید در نظر داشته باشند که به علت افزایش قیمت مواد و همچنین تولید مواد افزودنی جدید و بهینه ، نیاز به بازبینی پیوسته ی مزایای استفاده از مواد افزودنی می باشد.

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.