پیشینه تاریخی بتن آرمه

بتن آرمه

آنچه در این مطلب می خوانید:

پیشینه تاریخی بتن آرمه

اگر چه گفته می شود سیمان از دیرباز توسط ایرانیان و رومیان به عنوان یک ماده ی ساختمانی به کار گرفته می شده است اما سابقه ی ثبت سیمان پرتلند به ژوزف آسپیدن انگلیسی در سال 1824 برمی گردد. از آن پس بتن غیر مسلح برای سال ها به عنوان یک مصالح ساختمانی خوب ، تولید گردید.

سابقه ی استفاده از بتن مسلح به سال 1850 برمی گردد که ژوزف لامبوت فرانسوی یک قایق بتنی را که با شبکه ای از سیم های موازی مسلح شده بود تولید کرد.با این حال اختراع بتن آرمه معمولا به ژوزف مونیر فرانسوی نسبت داده می شود. وی در سال 1867 ، ابداع ساخت حوضچه ها و مخازن بتنی مسلح به شبکه ای از سیم آهنی را برای خود ثبت نمود. از آن به بعد مونیر تا سال 1881 ، موارد متعددی از کاربرد بتن مسلح را از جمله در ساخت لوله ها و تانک ها ، صفحات و دال های مسطح ، پل های عابر پیاده ، قوس ها ، ساختمان ها و اجزای رابط خطوط آهن به نام خود ثبت نمود. با این وجود گفته می شود که وی دانش مربوط به رفتار بتن آرمه و یا روش مناسب جهت محاسبات طراحی را نداشته است.

در آمریکا ویلیام وارد (William E.Ward) نخستین ساختمان بتن آرمه را در سال 1875 در نیویورک بنا نمود.

همچنین تادیوس هیات (Thaddeus Hyatt) که در ابتدا یک وکیل بود در دهه ی 1850 تجربیاتی را در مورد تیر بتن آرمه انجام داد. وی میله های آهنی را در ناحیه ی کششی تیر قرار داد و در نزدیکی تکیه گاه آن را به طرف بالا خم کرده و در ناحیه ی فشاری مهار نمود. او همچنین میله های قائمی را در نزدیکی تکیه گاه ها برای تحمل برش به کار برد. هیات در سال 1877 یک کتاب 28 صفحه ای در ارتباط با تحقیقات خود منتشر کرد.

پیشینه تاریخی بتن آرمه

همچنین رانسام (Ransome) در دهه ی 1870 در شهر سانفرانسیسکو مواردی از استفاده از بتن آرمه را تجربه نمود. وی در سال 1884 ، استفاده از میله های آجدار را با پیچاندن میله هایی با سطح مقطع مربعی و به منظور فراهم نمودن چسبندگی بهتر بین فولاد و بتن ، به نام خود ثبت کرد. همچنین وی در سال 1890 ، ساختمان یک موزه ی 2 طبقه به طول 95 متر را به صورت بتن آرمه بنا نمود. این ساختمان در زلزله ی سال 1906 سانفرانسیسکو و نیز در آتش سوزی متعاقب این زلزله ، آسیب جزئی دید که این عملکرد و نیز عملکرد مناسب سایر ساختمان های بتن آرمه در آن زلزله و اتش سوزی متعاقب ، منجر به اقبال عمومی به این سیستم جدید ساختمان سازی گردید.

در سال 1903 ، تشکیل یک کمیته ی مشترک از نمایندگان سازمان های علاقمند در زمینه ی بتن آرمه در آمریکا ، نقطه شروعی برای همگانی کردن دانش طراحی بتن آرمه بود. از آن به بعد در دهه ی اول قرن بیستم آزمایشات متعددی توسط دانشمندان در آمریکا و در اروپا جهت تعیین مقاومت فشاری بتن و مدول الاسیسیته بتن انجام گرفت. از سال 1916 تا 1935 ، بیشتر تحقیقات بر ستون های بتن آرمه تحت بار محوری متمرکز گردید. در دو دهه ی 1930 تا 1950 ، ستون های بتن آرمه با بار خارج از محور ، شالوده های بتن آرمه و نیز مقاومت نهایی تیرها بیشتر مورد توجه محققین قرار گرفت.

از آن به بعد و تا کنون تحقیقات بسیار زیادی در زمینه ی رفتار قطعات و سازه های بتن آرمه انجام گرفته است. هزاران رساله ی کارشناسی ارشد و دکترا در این زمینه در دهه های اخیر به رشته تحریر در آمده است. با این وجود به اعتقاد بسیاری از افراد ، هنوز ناشناخته های فراوانی در زمینه ی رفتار اجزاء بتن آرمه وجود دارد. از همین رو در حال حاضر نیز بسیاری از تحقیقات زنده ی دانشگاه های معتبر و مراکز تحقیقاتی دنیا در زمینه ی اجزاء و قطعات بتن آرمه معطوف می گردد.

مقالات پیشنهادی :

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *