ویبراتور بتن

ویبراتور بتن

آنچه در این مطلب می خوانید:

ویبراتور بتن

یکی از ابزاری که وجودش در کارخانه های تولید قطعات بتنی پیش ساخته الزامی می باشد ویبراتور می باشد تا از آن برای متراکم کردن بتن ریخته شده در قالب های محصولات مختلف نظیر دیوار پیش ساخته بتنی ، فیسینگ پیش ساخته بتنی ، قرنیز پیش ساخته بتنی ، نیوجرسی بتنی ، وزنه تعادل تاورکرین و غیره استفاده می گردد. در ادامه به تشریح این ابزار مهم می پردازیم.

بتن با اسلامپ پایین پس از ریخته شدن در قالب ، حالتی چسبنده پیدا می کند. هوا به بتن به میزان 10 الی 30 درصد حجم بتن با توجه به روش تخلیه بتن به قالب ، اندازه و شکل قالب ، اختلاط و میزان فولاد به کار رفته برای مسلح کردن وارد می شود. باید این هوا را تا میزان 2 درصد کاهش دهیم.

لرزاندن داخلی ، باعث تلاطم شدید ذرات داخل مخلوط می گردد. در نتیجه اصطکاک بین ذراتی که موجب چسبنده شدن بتن می شوند کاهش می یابد ، مخلوط نامتعادل و آماده جریان یافتن تحت ثر لرزش و جاذبه می شود. بتن به شکل پیوسته ، مجاور قالب و به دور میلگردها به سمت پایین حرکت می کند. سپس با جابه جایی ذرات مخلوط و ملات ، تمام فضای خالی بین درشت دانه ها را پر می شود و هوای وارد شده به دلیل چگالی کمتر از بقیه ، به بالای لایه حرکت می کند. اگر لرزاندن به درستی ، با قاعده و با زمان کافی لرزش انجام گیرد ، دسترسی به نتایج قابل قبول برای سطوح عمودی به راحتی حاصل می شود. هوای محبوس ، مخلوط را کمی چسبناک تر می سازد که لرزش بیشتری برای رسیدن به مقدار کافی تراکم را طلب می کند. از طرف دیگر مخلوط هایی که هوا به درونشان نفوذ کرده ، می توانند لرزش بیشتری را بدون آنکه جداشدگی به وجود آید تحمل کنند.

پس از ریخته شدن بتن در محل ، باید آن را تا رسیدن به یک ماده ی همگن و یکنواخت ، متراکم ساخت و از پیش آمدن نواقصی چون حفرات کرمو و فضای خالی با لایه های ماسه و شن در آن جلوگیری کرد. امروزه تقریبا تمامی بتن ها با دستگاه های لرزاننده (ویبراتورها) ساخته با طرح ها و مشخصات متنوع ، ریخته و متراکم می شوند. فرکانس بالای لرزاننده باعث تبدیل بتن کم اسلامپ به ماده ای خمیری می شود ، بنابراین نیروی وزن سبب ایجاد جریان و تبدیل آن به یک توده ی متراکم می گردد.

دستگاههای لرزاننده بتن سازه ای ، بتن روسازی راه ، بتن حجیم و یا بتن های مشابه در کارهای ساختمانی عمدتا دارای فرکانس بالا و دامنه نوسان کم هستند. ممکن است در قالب های ثابت در کارگاه های بتن پیش ساخته یا ماشین های تولید بلوک بتنی لرزاننده هایی با فرکانس پایین و دامنه زیاد ، به کار روند. در کارخانه ها و در کف های بتنی برای کارهای سنگین از ماله ای لرزاننده که عمل ضربه زدن به سطح بتن را مانند لرزاننده های کم فرکانس انجام می دهد ، قابلیت متراکم کردن سطح بتن مرطوب را دارد.

بکارگیری نیروی الکتریکی نیازمند وجود نیروی برق در محل کار است و لرزاننده های بادی نیازمند تهیه سیستم هوای فشرده هستند. در لرزاننده های بادی برای جلوگیری از یخ زدن رطوبت در هوای تولید شده و کند شدن و یا متوقف شدن دستگاه در پی آن ، می توان از ضد یخ های نوع الکلی با خشک کننده استفاده کرد. افزودن اتیلن گلیکول به عنوان ضد یخ در سیستم ، چسبندگی ایجاد می کند.

انواع ویبراتور بتن :

  • دستگاه لرزاننده درونی یا فرو رونده :

در درون بتن به کار می روند و دارای تنوع فراوان هستند. برخی دارای موتور در سرشان و برخی دارای موتور جدا بوده و عضو لرزاننده و محور انتقال انعطاف پذیر (شلنگ) دارند. لرزاننده های باسر کوچک روی شلنگ با کاربرد در دیوارهای نازک و با آرماتورهای انبوه و لرزاننده های بزرگ با کاربرد در بتن حجیم استفاده می شوند.

از آنجا که قسمت سر کوتاه آن می تواند برای متراکم نمودن بتن به صورت عمودی وارد بتن شود برای لرزاندن دال های نازک و کف ها بسیار مناسب می باشد. می توان تعدادی از لرزاننده ها را در کنار یکدیگر به وسیله لوله ها و محور های وصل شده ، به صورت گروه لرزاننده ها به منظور متراکم ساختن روسازی ها و یا ماشین های پوشش کانال بکار برد و یا روی تراکتور نصب کرد.

ویبراتور بتن
  • لرزاننده های بیرونی یا قالب :

طرز کارشان ، وصل یا بسته شدن به قالب های پر از بتن و ایجاد لرزش است. کاربردشان در محل هایی نظیر تونل های کوچک یا قوس تونل های بزرگ ، پوشش بتنی تونل ها (لاینینگ) به صورت تنها و یا به همراه لرزاننده های درونی ، در کارگاه های تولید لوله های بتنی و سایر فرآورده های بتن پیش ساخته ، مقاطع نازک با آرماتور انبوه و مکان هایی که لرزاننده های دیگر امکان کار کردن ندارند می باشد. در بعضی موارد در دال ها و روسازی ها ، جایی که نتوان لرزانند غوطه ور را به طور قائم بکار برد ، با غوطه ور نگه داشتن ویبراتور ، محل فصل مشترک دو توده و دپوی بتن در داخل قالب را کاملا متراکم می سازند.

اگر در منطقه ای متراکم کردن بتن با دسترسی مشکل و انبوه آرماتور لازم باشد ، بهتر است از لرزاننده های قالبی و متصل به قالب استفاده کرد. انتقال لرزش به آرماتورها حتی در حالتی که بخشی از فولاد در داخل بتن است مانع کار نمی باشد ، مگر آنکه فولاد جابه جا شود در نتیجه باید فولاد کاملا بسته شود و محکم باشد تا جابه جا نشود.

دمای روغن در اینگونه لرزاننده های هیدرولیکی برای عملکرد مناسب باید حداقل 40 درجه سانتیگراد باشد. کنترل دما را یک تنظیم کننده حرارتی به گونه ای کنترل می کند که فرکانس آنها از 1000 درو بر دقیقه بیشتر نمی شود. ورود لرزاننده به بتن باید پس از گرم شدن آن صورت گیرد.

دفعه اول زمانی که حرکت به سمت پایین است ، فرکانس به 4500 دور در دقیقه می رسد. در رسیدن به فاصله 250 میلیمتر بتن ، فرکانس اتوماتیک به 8500 دور در دقیقه می رسد و در طول مرحله غوطه وری تغییری نمی کند. سرعت خارج شدن ویبراتور باید حدود 0.05 متر در ثانیه باشد. مقدار سرعت در پر شدن سوراخی که توسط ویبراتور به وجود آمده موثر است. فرکانس دستگاه تا زمان خروج کامل و رسیدن به فاصله 250 میلیمتر ، بدون تغییر باقی می ماند ، سپس به شکل اتوماتیک کم می شود و به 4500 دور بر دقیقه می رسد.

ویبره بتن پیش ساخته
  • لرزاننده های سطحی :

شمشه یا صفحه لرزاننده ای دارد که بتن را از سطح می لرزاند و بیشتر در زمان ماله و شمشه کشی بتن ، برای دال ها و روسازی راه ها استفاده می شوند. تاثیر این لرزاننده ها تا عمق مشخصی می باشد. برای لرزانده تا عمق بیشتر می توان یک لرزاننده درونی را در مجاورت یک لرزاننده با شمشه به کار برد. لرزاننده شمشه ای مخصوصا به عنوان یک ماله برای سطوح افقی مناسب است.

اگر تفاوت قابل ملاحظه ای در فرکانس دستگاه در دو وضعیت داخل و خارج بتن مشاهده شود و یا فرکانس کمتر از فرکانس طبیعی دستگاه باشد نمایانگر نیاز دستگاه یا سیستم تولید نیرو به تعمیر می باشد. برای اطمینان از محکم بسته شدن دو لایه بتن ریزی به یکدیگر ، قسمت پایین ویبراتور باید حدود 5 تا 8 سانتیمتر به داخل لایه ی قبلی به طور قائم نفوذ نماید. بتن نباید در قالب در راستای افقی حرکت کند. لرزش بتن به قصد حرکت دادن بتن از پهلو می تواند باعث این حرکت گردد.

بسته به مخلوط و نیرویی که توسط ویبراتور وارد می شود ویبراتور باید بین 10 تا 25 ثانیه ثابت نگه داشته شود تا لایه ای نازک از ملات براق و درخشنده بر روی سطح بتن ایجاد شود و حبابهای هوای وارد شده دیگر به سطح نیایند. بالا کشیدن ویبراتور باید به آرامی و با حداقل تکان خوردن انجام گیرد تا بتن به فضایی که ویبراتور خالی کرده است بازگردد. اپراتوری با تجربه ، می تواند فاصله فرو کردن دستگاه و زمان لرزاندن را به خوبی رعایت کند. خروج ویبراتور از سطح بالای بتن باعث اتلاف انرژی می شود. همچنین نیروی زیادی که به سطح وارد می شود آشفتگی شدیدی را در آن ناحیه ایجاد می کند که آب انداختگی با تشکیل یک لایه ضعیف ملات در سطح را در پی دارد. به منظور پیشگیری از خیلی داغ شدن ویبراتورها در صورت عدم استفاده از اثر سرد کننده بتن ، هنگام ویبره کردن دال های نازک ، بهتر است ویبراتور افقی به داخل دال کشیده شود. در هنگام استفاده توام چند ویبراتور باید به اثرات بر هم نهی امواج توجه نمود.

دستگاه های لرزاننده به کرات هنگام کار خراب می شوند و نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی دارند. در نتیجه می بایست در کارگاه ، لرزاننده اضافی و آماده به کار موجود باشد تا بلافاصله پس از بروز اشکال ، بدون توقف کار ، دستگاه را تعویض کرد. اگر درصد تراکم بیش از اندازه شد می توان با کاهش اسلامپ میزان ماسه ، مشکل را حل نمود. لرزاننده نباید با قالب ها تماس پیدا کند زیرا باعث خرابی آنها و ایجاد لکه هایی در سطح بتن و خسارت قالب می شود.

ویبراتور بتن پیش ساخته

جهت مطالعه مطالب لاتین در ارتباط با ویبراتور بتن ، روی لینک زیر کلیک نمایید :

(ویبراتور بتن)

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.