نکات بتن خود متراکم شونده

بتن خود متراکم شونده

آنچه در این مطلب می خوانید:

نکات بتن خود متراکم شونده

در این مطلب قصد داریم نکات بتن خود متراکم شونده که در مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان (مصالح و فرآورده های ساختمانی) به آن اشاره شده است را بیان نماییم.

الف) بتن های خود متراکم شونده ، بتن هایی با روانی زیاد و خاصیت جاری شدن بوده و بدون نیاز به لرزاندن در قالب ها ریخته می شوند.

مشخصه های اصلی بتن خود متراکم شونده :

  • قابلیت جاری شدن : داشتن روانی کافی بتن برای جاری شدن تحت وزن خود و بدون نیاز به ویبره برای پر کردن فضاهای خالی تحت شرایط پیچیده قالب.
  • قابیلت عبور (از شبکه آرماتور) : قابلیت عبور از فضاهای تنگ بتن مانند فضاهای خالی بین آرماتورها ، بدون جداشدگی سنگدانه و گرفتار شدن سنگدانه ها در میان آرماتورها.
  • قوام (پایداری) : قابلیت بتن برای حفظ قوام و عدم جداشدگی سنگدانه در طول مدت حمل ، بتن ریزی و پس از آن.

ب) آزمایش هایی که برای سنجش قابلیت بتن های خود متراکم شونده تدوین شده اند معمولا برای سنجش خواص مذکور یا ترکیبی از این خواص می باشند. برخی از این آزمایش ها شامل اندازه گیری جریان اسلامپ مطابق استاندارد ملی ایران شماره 11270 ، اندازه گیری میزان جدا شدگی ایستایی مطابق استاندارد ملی ایران شماره 12255 ، آزمون جعبه L شکل مطابق استاندارد ملی ایران شماره 10-3203 ، آزمون قیف V مطابق استاندارد ملی ایران شماره 9-3203 ، آزمون سنجش قابلیت عبور به وسیله دستگاه حلقه J مطابق استاندارد ملی ایران شماره 11271 ، تعیین مقاومت در برابر جدا شدگی با الک مطابق استاندارد ملی ایران شماره 11-3203 ، تعیین مقاومت در برابر جداشدگی با استفاده از آزمون نفوذ مطابق استاندارد ملی ایران شماره 19387 و آزمون جعبه U هستند.

پ) خواص بتن های خود متراکم شونده را می توان از طریق کنترل حداکثر اندازه سنگدانه ، استفاده از مقدار مناسب ریزدانه ها ، استفاده از پودر سنگ ، استفاده از مواد دارای سطح ویژه بالا مانند نانو مواد و پوزولان ها ، استفاده از اصلاح کننده های لزجت و مقدار و نوع مناسب روان ساز ، کنترل نمود. توصیه می شود که خواص بتن های خود متراکم شونده با راهنماهای تهیه شده در مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی و سازمان ملی استاندارد ایران مطابقت داشته باشد. همچنین می توان از دستور کارهای معتبر که در سطح بین المللی تدوین شده اند برای طرح بتن های خود متراکم شونده استفاده نمود.

بتن خود متراکم شونده

ت) استفاده از انواع سیمان های پرتلند در ساخت بتن خود متراکم شونده مجاز است ، مگر آنکه شرایط محیطی و دوام ، محدودیت در انتخاب نوع سیمان را ایجاب کند.

ث) پودر سنگ های خنثی مانند آهکی ، بازالت و کوارتز حاصل از آسیاب کردن سنگ ها و سیمان پرتلند آهکی برای تامین گرانروی مخلوط بتن مجاز می باشند. اما هیچ نوع ترکیب زیان آور در ترکیبات پودرها نباید وجود داشته باشد. دانه بندی پودر سنگ می تواند ریزدانه تر یا درشت دانه تر و یا مشابه دانه بندی سیمان پرتلند باشد.

ج) مواد افزودنی معدنی مانند دوده سیلیس ، کائولین و سرباره به عنوان جایگزین بخشی از سیمان و یا به عنوان پرکننده در مخلوط بتن مجاز است.

چ) برای تاین قوام مخلوط بتن استفاده از ماده ی افزودنی شیمیایی اصلاح کننده گرانروی ، مجاز است. همچنین برای ساخت مخلوط بتن با گرانروی مناسب ترکیب پودر سنگ و پودرهای فعال و ماده اصلاح کننده گرانروی امکان پذیر است.

ح) تامین روانی مخلوط بتن باید توسط مواد افزودنی فوق روان کننده های ممتاز مانند پلی کربوکسیلات فراهم گردد.

خ) استفاده از هر اندازه حداکثر سنگدانه در ساخت بتن خود متراکم شونده مجاز است ، اما توصیه می شود برای حفظ پایداری مخلوط ، اندازه حداکثر به 20 میلیمتر محدود شود.

د) در طرح مخلوط بتنهای خود متراکم شونده لازم است موارد زیر مراعات گردد :

تعیین نسبت های مخلوط بتن خود متراکم شونده باید به نحوی انجام شود که صوصیات مورد نظر شامل قابلیت پُرکنندگی ، قابلیت عبور و پایداری مورد نظر را تامین کند. درجه مورد نیاز این خصوصیات تابع تراکم میلگردها ، شکل و اندازه قالب و روش بتن ریزی است. بنابراین در هنگام طرح مخلوط باید خصوصیات مورد نظر مورد بررسی قرار گیرند.

در تعیین نسبت مخلوط باید ابقاپذیری که ظرفیت مخلوط بتن در حفظ الزامات عملکرد در حالت تازه و سخت شده است بررسی شود و با تغییرات ناچیز در کمیت و کیفیت مصالح و مواد مصرفی و روش اجرا در خصوصیات بتن تازه و خواص بتن سخت شده ، تغییرات عمده ایجاد نشود. برای بررسی ابقاپذیری باید روش زیر اتخاذ گردد :

مخلوط بتن طبق نسبت های تعیین شده همراه با دو مخلوط دیگر که در یکی مقدار آب 8 لیتر در متر مکعب بیشتر از طرح مخلوط مورد نظر و در مخلوط دیگر مقدار آب 8 لیتر در متر مکعب کمتر از طرح مورد نظر است ، ساخته شوند. مقادیر آزمایش جریان اسلامپ و آزمایش T-50 هر یک از دو مخلوط (با افزایش و کاهش آب مخلوط) نباید بیشتر از 15 درصد با مخلوط اصلی تفاوت داشته باشند. انحراف استاندارد مقاومت فشاری 28 روزه این دو مخلوط نباید بیشتر از 4 مگا پاسکال از بتن اصلی در نمونه های آزمایشگاهی و بیشتر از 5 مگاپاسکال در نمونه های کارگاهی تفاوت داشته باشند.

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.