نصب قطعات پیش ساخته بتنی به عنوان آخرین مرحله از پروسه پروژه اجرای قطعات پیش ساخته بتنی نیاز به دقت و وسواس داشته و انجام نادرست نصب قطعات می تواند تمام زحمات این پروسه از جمله طراحی ، تولید ، حمل و غیره را از بین ببرد.

در این بحث ، اشاراتی به کلیات نصب قطعات پیش ساخته بتنی (دیوار بتنی پیش ساخته ، فیسینگ بتنی ، قرنیز بتنی ، نیوجرسی و غیره) خواهیم داشت.

مراحل نصب قطعات پیش ساخته :

  • بررسی کلی محل پروژه و امکان تردد کامیون و تریلی جهت حمل ونصب قطعات
  • دریافت مشخصات قطعات بتنی پیش ساخته جهت تعیین جرثقیل مناسب
  • حمل قطعات تا پای کار
  • تخلیه قطعات در محل های مناسب و کشیدن نوار خطر دور تا دور قطعات تخلیه شده جهت دید مناسب و جلوگیری از برخورد وسایل نقلیه به آنها
  • اجرای زیرسازی متناسب با نوع قطعات
  • نصب قطعات طبق نقشه

بررسی کلی محل پروژه :

این بخش شامل بازدید از محل پروژه بوده که بایستی محل تردد ماشین آلات و همچنین مکان مورد نظر جهت نصب قطعات بتنی پیش ساخته مورد بررسی قرار گرفته تا بهترین تصمیم جهت شروع پروژه گرفته شود.

دریافت مشخصات قطعات بتنی پیش ساخته جهت تعیین جرثقیل مناسب :

در این مرحله می بایست اطلاعات کافی را از مشخصات فنی قطعات پیش ساخته بتنی جمع آوری نموده تا با توجه به وزن قطعات، ارتفاع مورد نظر و همچنین میزان دسترسی محل استقرار جرثقیل تا محل نصب قطعات بتنی ، جرثقیل مناسبی را جهت اجرا انتخاب نمود.

حمل قطعات تا پای کار :

حمل قطعات پیش ساخته باید توسط وسایل نقلیه مناسب با قطعات و با رعایت قوانین ترافیکی و حمل و نقل منطقه انجام شود. ابعاد و وزن قطعات نیز باید چنان انتخاب گردند تا انتقال آنها از کارخانه تا کارگاه از نظر معابر و پل های سر راه ، بدون اشکال صورت پذیرد. همچنین بارگیری و حمل بایستی به نحوی سازماندهی گردند که از ضربه خوردن و واژگون شدن قطعات هنگام حمل جلوگیری نمود.

تخلیه قطعات در محل های مناسب :

پس از بارگیری و حمل قطعات بتنی ، نوبت تخلیه آنها فرا می رسد. جهت تخلیه قطعات بایست محلی تعیین گردد که هم فاصله کمی تا محل نصب داشته و نیز مانع جابه جایی وسایل نقلیه در محل پروژه نشود. پس از تعیین محل مناسب ، تخلیه قطعات با احتیاط لازم انجام گرفته تا آسیبی به آنها وارد نگردد. لازم به ذکر است جهت احتیاط ، نوار خطر دور تا دور قطعات تخلیه شده کشیده شود تا از خطرات احتمالی برخورد با قطعات جلوگیری شود.

اجرای زیرسازی متناسب با نوع قطعات :

در این مرحله می بایست با توجه به نوع قطعات از قبیل (دیوار بتنی ، فیسینگ بتنی ، قرنیز بتنی ، نیوجرسی بتنی و …) زیر سازی متناسب با آنها اجرا گردد.

دیوار بتنی پیش ساخته
نصب قطعات پیش ساخته بتنی

نصب قطعات طبق نقشه :

آخرین مرحله نصب که نصب قطعات بوده بایستی با دقت فراوان انجام گیرد و اجرای آن می بایست توسط استاد کاران با تجربه و تحت نظارت مهندسین انجام گرفته تا بهترین نتیجه حاصل گردد. در بعضی مواقع، مشاهده شده که کارفرمایان به دلیل کاهش هزینه ها، اجرای نصب قطعات بتنی را به پیمانکاران بی تجربه یا بناهای ساختمانی واگذار می کنند که نتیجه آن نصب بی کیفیت و غیر اصولی می باشد که نمونه های آن را می توان در بعضی از نقاط شهری مشاهده نمود.

ضوابط ایمنی هنگام نصب قطعات پیش ساخته بتنی :

هنگام نصب قطعات پیش ساخته باید کلیه موارد ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا رعایت شود. توجه مخصوص به ناپایداری قطعات تا قبل از گرفتن و سخت شدن بتن اتصالات ، بازرسی و کنترل مستمر لوازم و وسایل باربر ، ضرورت دارد.

نصب قطعات بتنی پیش ساخته

جهت مشاهده برخی پروژه های نصب قطعات پیش ساخته نظیر نصب دیوار بتنی پیش ساخته ، نصب فیسینگ بتنی ، نصب قرنیز بتنی ، نصب نیوجرسی و غیره روی لینک زیر کلیک نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *