موادی که نباید در شن و ماسه باشند

شن و ماسه

آنچه در این مطلب می خوانید:

موادی که نباید در شن و ماسه باشند

مهمترین ماده مضر برای شن و ماسه در بتن و یا ملات ، خاک رس می باشد زیرا خاک رس خاصیت مکندگی آب داشته و در حدود 8 برابر وزن خود ، آب می مکد ؛ در نتیجه آب ملات را مکیده و آن را خشک نموده و مانع فعل و انفعالات سیمان گشته و در نتیجه چسبندگی بین دانه ها به خوبی انجام نشده و قطعه پوک می شود و چنین قطعه ای باربری لازم را ندارد.

دیگر آنکه خاک رس موجود در ملات ، دور دانه های شن و ماسه را گرفته و مانع تماس آن با سیمان می گردد. در بعضی از آیین نامه ها وجود 3 تا 5 دصد وزنی خاک رس در شن و ماسه را مجاز می داند.

شن و ماسه

تعیین خاک رُس موجود در شن و ماسه :

برای تعیین مقدار خاک رس و سایر ریز دانه ها باید از روش های آزمایشگاهی استفاده نمود ولی اگر وسایل آزمایشگاهی در دسترس نبود (که در اغلب قریب به اتفاق ، در کارگاه های کوچک ساختمانی چنین وسایلی در دسترس نیست) می توان مقداری از ماسه را در یک استوانه آزمایشگاهی مدرج به قطر 10 الی 15 سانتیمتر ریخته و ارتفاع ماسه باید در حدود یک سوم یا یک چهارم طول استوانه باشد ؛ آنگاه روی آن را تا چند سانتیمتر مانده به لبه با آب پُر نموده سپس با دست ، درِ استوانه را مسدود می نمائیم و استوانه را به شدت تکان داده و زیر و رو می کنیم ؛ آنگاه در حدود 20 دقیقه استوانه و محتویات آن را به حال سکون قرار می دهیم تا دانه های درون آن ته نشین گردد و آب روی آن ظاهرا زلال بشود. بدیهی است که دانه های درشت تر به علت وزن خود زودتر ته نشین شده و دانه های ریزتر دیرتر ته نشین گردیده و روی دانه های درشت تر قرار می گیرند. آن گاه از نسبت ضخامت دانه های ریز به کل دانه ها ، درصد ریزدانه ها معلوم می گردد. بدیهی است که این روش به هیچ وجه دقیق نبود و خیلی تقریبی است ولی در جائی که آزمایشگاه و وسایل آن در دسترس نیست برای تخمین مقدماتی مقدار ریزدانه کافی می باشد.

اگر لوله مدرج آزمایشگاهی در دسترس نبود می توان از لوله بلوری که تقریبا استوانه باشد استفاده نمود. برای دقت بیشتر و تعیین جنس ریزدانه می توانیم لیوان یا لوله آزمایشگاهی و یا هر ظرف لزی دیگری را که آزمایش را در آن انجام داده ایم در حرارت حدود 100 درجه قرار دهیم تا کلیه آب آن تبخیر گردد ؛ اگر لایه ی نرم روی آن ترک خورد و مانند کف بیابان ها که زیر سیلاب قرار می گیرد قاچ قاچ شد ممکن است که ریزدانه ها رُسی باشد و اگر از مقدار مجاز بیشتر بود و آزمایشگاه رُسی بودن آن را تایید کرد یا باید معدن ماسه را عوض کنیم و در صورتیکه تعویض معدن ممکن نباشد باید ماسه را دو یا سه بار بشوئیم تا درصد ریز دانه ها به حد مجاز برسد.

آزمایش شن و ماسه

سایر مواد مضر برای شن و ماسه :

مواد آلی و مواد خارجی مانند تکه های چوب ، تکه های ذغال ، شاخ و برگ نباتات ، جسد مُرده ی حشرات و ماهی ها و فضولات حیوانات و غیره کلا نبایستی وارد بتن و ملات شوند زیرا به مرور زمان این مواد ، پوسیده و از بین می روند و جای آن در بتن و یا ملات ، خالی مانده و موجب پوکی قطعه می شوند. (مقدار و درصد این مواد به وسیله ی روش های آزمایشگاهی تعیین می گردد).

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به موجب استاندارد شماره 300 ، وجود 1 درصد کلوخه گِل و 3 تا 5 درصد مواد ریزتر از الک 74 میکرون برای بتن های مختلف از نظر سایش و 0.5 درصد ذغال و لینیت برای بتن هایی که نمای ظاهری آن حائز اهمیت است و یک درصد ذغال و لینیت را برای بتن هایی که نمای ظاهری آن حائز اهمیت نیست را در ماسه مصرفی مجاز دانسته است.

بدیهی است که در قطعات بتنی پیش ساخته نظیر دیوار بتنی پیش ساخته ، قرنیز پیش ساخته بتنی ، فیسینگ پیش ساخته بتنی ، نیوجرسی بتنی و غیره که نمای ظاهری آنها حائز اهمیت می باشد مقدار ذغال و لینیت در بتن آنها نبایستی از 0.5 درصد فراتر رود ولی در قطعات بتن پیش ساخته دیگر که نمای ظاهری در آنها اهمیتی ندارد مانند وزنه تعادل تاور کرین ، این مقدار تا 1 درصد مجاز می باشد.

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *