مقاومت فشاری تک محوره بتن

تعریف مقاومت فشاری بتن و محدوده ی تغییرات آن :

مقاومت فشاری بتن نه نها به عنوان مهمترین خصوصیت مکانیکی بتن ، بلکه به عنوان یکی از مهمترین خواص رفتاری بتن شناخته می شود. مقاومت فشاری بتن ممکن است بر اساس نمونه ی استوانه ای و یا نمونه ی مکعبی سنجیده شود. نمونه ی استوانه ای به صورت استاندارد ، قطر 150 میلیمتر و ارتفاع 300 میلیمتر دارد ؛ همچنین بعد نمونه ی مکعبی به صورت استاندارد برابر 150 میلیمتر و یا 200 میلیمتر است. هر نمونه در 3 لایه و با 25 بار میله زدن با میله ای به قطر 16 میلیمتر برای تراکم هر لایه ، ریخته شده و به مدت 28 روز در زیر آب و یا در اتاقی با رطوبت نسبی 100 درصد و در دمایی در محدوده ی 21 تا 25 درجه ی سانتیگراد مراقبت می شود. آن گاه نمونه ها تحت سرعت بارگذاری مشخص (0.15-0.34 Mpa/sec بر اساس استاندارد ASTM-C39) و تا نقطه ی شکست بارگذاری می شوند. مقاومت حاصله برای نمونه ی استوانه ای با fc و برای نمونه ی مکعبی با fcu نمایش داده می شود. بسیاری از بتن های متعارف ، مقاومت فشاری 28 روزه ی استوانه ای در محدوده ی 20-30 Mpa دارند. بتن با مقاومت حدود 10-15 Mpa ، برای تنظیف و تراز کردن سطح زیر پی ها به کار می رود. همچنین برای بتن پیش تنیده ، از بتن با مقاومت 35-40 Mpa استفاده می شود. بتن هایی با مقاومت 60-65 Mpa برای کار کردن در ستون های طبقات پایین تر ساختمان های بلند مرتبه مناسب خواهند بود.

با پیشرفت سریع تکنولوژی بتن در جهان ، امکان تولید بتن های با مقاومت بالاتر افزایش یافته و نیز تعریف بتن با مقاومت بال روز به روز در حال تغییر است. در سال 1950 ، بتن با مقاومت فشاری 34 Mpa به عوان بتن با مقاومت بالا محسوب میشد ؛ در حالیکه در سالهای 1960 و 1970 ، از بتن های با مقاومت فشاری در حدود 52 Mpa و 62 Mpa به عنوان بتن با مقاومت بالا یاد می شد.

امروزه بتن های با مقاومت فشاری کمتر از 20 Mpa به عنوان بتن با مقاومت پایین (Low Strength Concrete) ، بتن های با مقاومت فشاری در محدوده ی 20 تا 40 مگاپاسکال به عنوان بتن با مقاومت معمولی یا متوسط (Medium or Ordinary Strength Concrete) ، بتن های با مقاومت فشاری در محدوده ی 40 تا 80 مگاپاسکال به عنوان بتن با مقاومت بالا (High Strength Concrete) ، بتن های با مقاومت فشاری 80 تا 150 مگاپاسکال به عنوان بتن با مقاومت بسیار بالا (Very High Strength Concrete) ، و بتن های با مقاومت فشاری بیش از 150 Mpa به عنوان بتن با مقاومت فوق العاده زیاد (Ultra High Strength Concrete) قلمداد می گردند. لازم به ذکر است که از انواع بتن های با مقاومت بالا به عنوان بتن با عملکرد بالا (High Performance Concrete) و یا بتن توانمند نیز یاد می شود ؛ چرا که چنین بتن هایی معمولا با نفوذپذیری کم و کیفیت بسیار خوب ، دوام بسیار خوبی نیز در مقابل انواع شرایط نامناسب محیطی از خود نشان می دهند.

مقاومت فشاری بتن

مطالعه مقالات مربوطه

عرض ترک در بتن
دیوار پیش ساخته بتنی

مشکلات فیزیکی بتن

مشکلات فیزیکی بتن مفاهیمی که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد به عنوان مشکلات فیزیکی یا نشانه های تخریب فیزیکی بتن شناخته می

ادامه مطلب »
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *