معرفی چند نوع ترک در بتن

یکی از مهمترین رفتارهای نامطلوب در بتن ، ترک خوردگی آن است که در این مقاله سعی داریم سه نوع از ترک در بتن را معرفی نماییم.

دسته بندی انواع ترک در بتن بسیار متفاوت است مانند دسته بندی بر اساس علت اصلی بروز ترک یا دسته بندی بر اساس عرض ترک یا دسته بندی بر اساس فعالیت ترک در بتن و غیره و همچنین نوع ترک ها نیز بسیار است مانند ترک های انقباض خمیری ، ترک های هوازدگی ، ترک های موزاییکی و … که در این مطلب قصد داریم 3 نوع از انواع ترک ها را بدون لحاظ دسته بندی این ترک ها شرح دهیم.

ترک های مورد بررسی در این مطلب در زیر نام برده شده اند :

  • ترک های نشست تکیه گاهی (support settlement cracks)
  • ترک های شکافتگی (splitting cracks)
  • ترک های سازه ای ناشی از اضافه بار ، طراحی ضعیف ، عدم دقت کافی در ساخت و اجرا ، عدم دقت کافی در جزئیات

ترک های نشست تکیه گاهی :

در سازه های نامعین ، نشست های متفاوت مهمی که ناشی از دقت پایین طراحی تکیه گاه ها و فونداسیون ها می باشند باعث بروز و ایجاد خمش و برش در سازه که می تواند ناشی از طراحی باشد یا نباشد می گردند. در حالت اخیر (حالت دوم) این تنش های اضافی می توانند ترک های خمشی و برشی را ناشی شوند. باید توجه نمود که نشست های متفاوت در تکیه گاه ها در حالی که بتن ریخته شده هنوز سخت و مقاوم نشده باشد ممکن است باعث بروز تغییر شکل ، نوسانات و ترک هایی در بتن تازه شوند.

برای نشست های متفاومت و بلند مدت فونداسیون ها باید توجه نمود که حتی یک نشست نسبی بزرگ (30 تا 60 میلیمتر) وقتی که دهانه ی سازه ی نامعین ، بزرگ باشد (حدود 80 متر یا بیشتر) می تواند اثرات زیان بار کمتری نسبت به حالتی که نشست های متفاوت دارای نسبت کمتر (مثلا 12 میلیمتر) با دهانه کمتر (مثلا 15 تا 20 متر) است داشته باشند.

ترک های شکافتگی :

این ترک ها عمدتا ناشی از بارهای متمرکز بزرگ هستند. (به عنوان مثال در محل تکیه گاه ها و در نواحی مهار گذاری شده در کابل های پیش تنیدگی)

معمولا دو نوع از این ترک امکانپذیر است؛ نوع اول به طور خیلی نزدیک به محل اعمال بار متمرکز قرار دارد که سعی در شکاف خوردن قسمتی از بتن به طور موضعی دارد. این نوع ترک معمولا با استفاده از یک شبکه میلگرد گذاری قابل پیشگیری است. نوع دوم در مسیر توزیع نیروهای متمرکز و در مقطع عرضی واقع می گردد.

ترک های سازه ای ناشی از اضافه بار ، طراحی ضعیف ، عدم دقت کافی در ساخت و اجرا ، عدم دقت کافی در جزئیات :

به طور کلی اعمال بارهای متمرکز شدید بیش از ظرفیت سازه ، اضافه بار یا طراحی ضعیف ، تنش های بیش از اندازه ای (خمشی ، برشی ، پیچشی و ترکیبی) ایجاد خواهد نمود که در نتیجه ترک های متناظر هر یک ایجاد خواهد شد.

به علاوه ، دقت ناکافی در ساخت و اجرا (حضور درزهای سرد ، کندوهای بیش از اندازه ، وجود بتن متخلخل) یا عدم دقت کافی در جزئیات (طول پوشش میلگردها ، محل قطع و خم میلگردها و …) به طور مشابه می تواند باعث ایجاد تنش های زیاد و ترک خوردگی و گسیختگی پیش از موعد گردد.

مطالب پیشنهادی :

 

برای مطالعه مقاله خارجی در ارتباط با موضوع ترک در بتن ، روی لینک زیر کلیک نمایید :

(ترک در بتن)

مطالعه مقالات مربوطه

سیلو سیمان
دیوار پیش ساخته بتنی

سیلوی سیمان

سیلوی سیمان شناخت سیلوی سیمان : برای کارهای با حجم بالا بهتر است از سیمان فله ای استفاده نمود زیرا ارزانتر از سیمان پاکتی بوده

ادامه مطلب »
نصب قطعات بتنی
دیوار پیش ساخته بتنی

نصب قطعات پیش ساخته

نصب قطعات پیش ساخته نصب قطعات پیش ساخته بتنی به عنوان آخرین مرحله از پروسه پروژه اجرای قطعات پیش ساخته بتنی نیاز به دقت و

ادامه مطلب »
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *