معرفی انواع بتن

معرفی انواع بتن

آنچه در این مطلب می خوانید:

معرفی انواع بتن

در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع بتن بپردازیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

انواع بتن را می توان از جهات مختلف بررسی نمود ، مثلا تقسیم بندی براساس مقاومت فشاری ، خواص کارایی و … . در ادامه یکی از جامع ترین تقسیم بندی های بتن آورده شده است که انواع بتن متناسب با نوع کاربردشان تقسیم بندی شده اند. هر کدام از این بتن ها خواص و کاربردهای مخصوص به خود را دارند که در ادامه به آنها نیز خواهیم پرداخت.

یکی از ویژگی های مهم بتن که باعث گسترده تر شدن دامنه کاربرد آن شده است ، وجود انواع مختلفی از آن است که هر کدام برای شرایط کاری و نیازهای متفاوتی مناسب می باشد. مطالعات انجام شده در زمینه بتن ، منجر به تولید انواع مختلفی شده است که عملکرد و پایداری فوق العاده ای را در شرایط مختلف از خود نشان می دهند ؛ انواع مختلفی از بتن وجود دارد که براساس مصالح به کار رفته ، روش ساخت ، محل کاربرد ، نوع واکنش هیدراسیون و… از یکدیگر متمایز می شوند.

در ادامه ، انواع بتن که معرفی خواهند شد به قرار زیر می باشد :

 بتن معمولی ـ بتن مسلح ـ بتن غیر مسلح ـ بتن پیش تنیده ـ بتن پیش ساخته ـ بتن سبک و سنگین ـ بتن هوادار ـ بتن آماده و پلیمری ـ بتن خود متراکم _ شاتکریت ـ بتن نفوذ پذیر ـ مکیده و قابل پمپاژ ـ بتن طرح دار و آهکی ـ بتن زود گیر و شیشه ای و آسفالتی.

بتن معمولی :

این بتن از ترکیب مواد اصلی یعنی سیمان ، آب و سنگدانه تولید می شود. مقاومت این نوع بتن متغیر است. در بتن معمولی زمان گیرایش اولیه بین 30 تا 90 دقیقه است که این زمان وابسته به خواص سیمان مورد استفاده و شرایط آب و هوایی محل ساخت و ساز می باشد.

بتن مسلح :

بتن مسلح در واقع همان بتن معمولی است که المان های تسلیح کننده جهت تحمل تنش های کششی به آن اضافه شده است. بنابراین با جایگذاری المان های تسلیح کننده در بتن ، وظیفه تحمل تنش های کششی به آن ها واگذار می شود. در واقع بتن مسلح نتیجه همکاری بتن غیر مسلح و المان های تسلیح کننده در تحمل بار می باشد. المان های فولادی مورد استفاده در بتن جهت تسلیح می توانند به شکل میلگرد و یا شبکه باشند ، حتی از الیاف نیز می توان به عنوان المان تسلیح استفاده نمود.

بتن مسلح

بتن غیرمسلح :

این نوع بتن هیچ گونه المان تسلیح کننده ای ندارد ، اجزای اصلی آن سیمان ، سنگدانه و آب می باشد. بتن غیر مسلح در فشار قوی و در کشش ضعیف  می باشد.

وزن مخصوص بتن غیر مسلح بین 2000 تا 2500 کیلوگرم بر متر مکعب بوده و مقاومت آن بین 200 تا 500 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. این نوع بتن بیشتر برای ساخت پیاده رو ها به کار می رود و به صورت کلی هرجا به مقاومت کششی زیادی نیاز نباشد می توان از این نوع بتن استفاده کرد ؛ پایداری این نوع بتن معمولا خوب و مناسب است.

بتن پیش تنیده :

بیشتر پروژه های بتنی عظیم با استفاده از بتن پیش تنیده اجرا می شوند. در این روش میلگردها و تاندون های استفاده شده در بتن پیش از اعمال بار سرویس سازه ، تحت تنش قرار می گیرند. در هنگام ساخت و اجرای بتن ، این میلگردها جای گذاری شده و از دو طرف محکم نگه داشته می شوند ، به محض این که بتن محکم شود ، آن بخش تحت تنش فشاری قرار می گیرد.

این فرآیند ایجاد تنش اولیه در بتن باعث می شود قسمت های پایینی بتن در برابر کشش مقاومت بیشتری داشته باشند. فرآیند پیش تنیده کردن بتن به تجهیزات سنگین و توانایی اجرایی بالایی نیاز دارد ؛ این نوع بتن برای ساخت پل ها ، سازه های تحت بارهای سنگین و … به کار می رود.

بتن پیش ساخته

بتن پیش ساخته :

المان های مختلف سازه ای را می توان با ویژگی های مختلفی در کارخانه ساخته و تنها در محل کارگاه آن ها را مونتاژ نمود که این واحدهای بتنی ، بتن پیش ساخته نامیده می شوند.

انواع قطعات پیش ساخته : نیوجرسی ، دیوار بتنی ، قرنیز پیش ساخته بتنی ، فیسینگ بتنی ، وزنه تعادل تاور کرین ، شمع پیش ساخته ، تیرهای بتنی ، پله پیش ساخته و … . استفاده از این قطعات مزیتی دارد و آن هم ساخت بسیار سریع آن می باشد زیرا تنها نیاز است در محل کارگاه آن ها را مونتاژ نموده و همچنین از آن جایی که تولید قطعات بتنی در کارخانه انجام می شود ، کیفیت نیز بسیار بالاتر می باشد. تنها نکته ی مهم ، اهمیت انتقال صحیح این قطعات از محل تولید به کارگاه است که شما می توانید بتن های پیش ساخته را از کارخانه تحویل بگیرید و در کمترین زمان ممکن آنها را به کمک یک فرد متخصص نصب نمائید.

نیوجرسی سیمانی

بتن سبک و بتن سنگین :

  • بتن سبک : بتنی که وزن مخصوص آن کمتر از 1920 کیلوگرم بر متر مکعب باشد در دسته بتن های سبک جای می گیرد. استفاده از سنگ دانه های سبک در بتن باعث تولید بتن سبک می شود ؛ سنگ دانه ها مهم ترین عامل مشخص کننده وزن مخصوص بتن هستند ، به عنوان مثال از سنگ دانه های سبک می توان به سنگ پا ، پرلیت و پوکه معدنی اشاره کرد. بتن سبک در ساخت عرشه پل ها با دهانه بزرگ استفاده می شود و همچنین برای محافظت از سازه های فولادی کاربرد دارد.
  • بتن سنگین : بتنی که وزن مخصوص آن بین 3000 تا 4000 کیلوگرم بر متر مکعب باشد در دسته بتن سنگین قرار می گیرد. برای ساخت این نوع بتن از قطعات خرد شده سنگ به عنوان سنگ دانه درشت استفاده می شود. رایج ترین سنگ دانه مورد استفاده برای ساخت این نوع بتن ، باریوت می باشد ؛ این نوع سنگ دانه ها بیش از هر محل دیگری برای ساخت نیروگاه های اتمی و پروژه های مشابه به کار می روند و این سنگ دانه سنگین به سازه کمک می کند در برابر تابش های رادیو اکتیو مختلف مقاوم باشد.

بتن هوادار :

در این نوع از بتن بین 3% تا 6% بتن هوا محبوس می شود ؛ محبوس کردن هوا در بتن به کمک اضافه کردن فوم یا هوا و یا افزودنی های بتنی هوازا انجام می گیرد. از عوامل هوازا می توان به رزین ، الکل و اسیدهای چرب و … اشاره کرد.

بتن هوا دار

بتن آماده :

بتنی که در یک کارگاه بتن ساخته و آماده می شود را بتن آماده می گویند. این بتن با استفاده از میکسر به محل اجرا آورده می شود و به محض این که به محل اجرا می آید ، بدون نیاز به هیچ گونه عملیات دیگری مورد استفاده قرار گیرد. فرق بین بتن آماده و بتنی که در همان محل اجرا ساخته می شود در کیفیت آن است و صد در صد بتن آماده کیفیت بالاتری نسبت به بتن ساخته شده در محل اجرا دارد.

بتن آماده

بتن پلیمری :

در بتن پلیمری سنگ دانه های بتنی به جای سیمان با پلیمر به یکدیگر اتصال می یابند و تولید بتن پلیمری باعث کاهش حجم حفره های موجود بین سنگ دانه های درون بتن می شود. بتن های پلیمری سه دسته هستند :

  1. بتن آغشته به پلیمر
  2. بتن جزئی پلیمر
  3. بتن با سیمان پلیمری
بتن پلیمری

بتن خود متراکم :

زمانی که بتن ریخته شده با وزن خود متراکم شود ، بتن خود متراکم نامیده می شود. در این نوع بتن نیاز به ویبره جداگانه برای جای دادن بتن نیست. بتن خود متراکم کارایی بالایی دارد و این بتن به دلیل کارایی بالا به بتن ریزشی نیز نامیده می شود. این نوع بتن برای محل هایی که کار بتنی حجیمی قرار است اجرا شود ، بسیار مناسب می باشد.

بتن خود متراکم

شاتکریت :

در روش شاتکریت ، بتن با کمک نازل بر روی قاب و یا یک سازه ی آماده شده پاشیده می شود ؛ از آن جایی که  بتن به کمک فشار هوای زیاد انجام می شود ، فرآیند اجرا و فشرده کردن بتن همزمان صورت می پذیرد.

شاتکریت

بتن نفوذ پذیر :

بتن نفوذ پذیر بتنی است که به آب اجازه می دهد از میان آن عبور کند ؛ از این نوع بتن ها در سنگ فرش پیاده رو ها و مکان هایی که احتمال سیل زیاد است استفاده می شود و در چنین مکان هایی مشکل زهکشی آب را برطرف می کند. در این بتن ها معمولا بین 15% الی 20% از حجم را فضای خالی تشکیل داده است.

بتن نفوذ پذیر

بتن مکیده شده :

بتن با آبی بیش از مقدار مورد نیاز اجرا می شود ، سپس پیش از گیرایش بتن ، آب اضافه با استفاده از پمپ خلاء مکیده می شود. در نتیجه استفاده از این نوع بتن ، سازه بتنی زودتر آماده می شود ؛ این نوع بتن مقاومت 28 روزه خود را ظرف 10 روز به دست می آورد و مقاومت این نوع سازه در برابر تخریب 20 الی 25 درصد بیشتر از سازه های با بتن معمولی است.

بتن قابل پمپاژ :

یکی از خواص اصلی بتنی که در ساخت و سازهای وسیع خصوصا برای ساخت برج های بلند و آسمان خراش ها استفاده می شود ، قابلیت پمپاژ آن است اگرچه اکثر بتن ریزی ها حتی در ساختمان های کوچک نیز با استفاده از پمپاژ انجام می شود. منظور از بتن قابل پمپاژ بتنی است که بتوان آن را تا ارتفاعات بالا مانند آسمان خراش ها پمپاژ نمود ؛ بتنی که با کمک پمپاژ اجرا می شود ، باید کارایی کافی را داشته باشد تا بتواند به راحتی درون پمپ انتقال یابد. پمپ مورد استفاده معمولا به صورت منعطف است تا بتوان به آسانی بتن را در محل مورد نظر اجرا کرد. بتن مورد استفاده باید به حالت مایع باشد و سنگ دانه های ریز و آب زیادی داشته باشد که حفرات را پر کنند ؛ هر قدر مصالح مورد استفاده ریزتر باشد ، ترکیب حاصله را راحت تر می توان اجرا کرد.

بتن قابل پمپاژ

بتن طرح دار و آهکی :

  • بتن طرح دار : در اصل بتنی مناسب برای کارهای معماری است که طرح های مختلفی شبیه به سنگ های طبیعی ، گرانیت و کاشی با کمک آن ایجاد می شود. این طرح ها زمانی روی بتن اجرا می شوند که بتن در حالت مایع باشد. این نوع بتن برای ساخت جاده ها و سنگ های مشابه طبیعی و … مورد استفاده قرار می گیرند و امروزه طرفداران بیشماری را به خود جذب کرده است زیرا هم جلوه زیبایی دارد و هم محکم و قیمت مناسب را دارا می باشد.
  • بتن آهکی : این نوع بتن با جایگزین کردن سیمان با آهک به دست می آید. مهم ترین کاربرد این نوع بتن در کف طبقات ، گنبدها و همچنین طاق ها می باشد. برخلاف سیمان ، این محصول مزایای محیطی و سلامتی مختلفی دارد ؛ این نوع بتن تجدید پذیر بوده و به راحتی تمیز می شود.

بتن زودگیر :

همان گونه که از نام آن پیداست بتن زودگیر تنها ساعاتی پس از تولید به مقاومت قابل توجهی می رسد ، بنابراین قالب ها را می توان به آسانی جدا نمود و در نتیجه ی آن ، ساخت و ساز با سرعت بالاتری انجام می شود. یکی از مهم ترین کاربردهای این نوع بتن استفاده در تعمیر جاده ها می باشد زیرا تنها پس از ساعاتی می توان از آن استفاده کرد.

مقالات پیشنهادی :

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.