مشکلات فیزیکی بتن

عرض ترک در بتن

آنچه در این مطلب می خوانید:

مشکلات فیزیکی بتن

مفاهیمی که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد به عنوان مشکلات فیزیکی یا نشانه های تخریب فیزیکی بتن شناخته می شوند و می توانند در ارزیابی اجزای بتنی در سازه های مدفون و غیر مدفون مورد توجه قرار گیرند.

 1. زوال (Deterioration)

زوال در بتن عبارت است از هر گونه تغییر زیان آور در خصوصیات معمول شیمیایی ، مکانیکی و فیزیکی بتن که هم در سطح بتن و هم در جسم بتن رخ می دهد. این واژه برای تعریف هر گونه خرابی اعم از ترک خوردگی ، شکست ، خوردگی و سایر عیوب مربوط به بتن به کار می رود و یک واژه کلی می باشد.

 1. پوسته شدگی در بتن
 2. خرد شدن و جدا شدن تکه های بتن (اسپال)
عرض ترک در بتن
 1. تورق یا لایه لایه شدن (Delamination)

(سطحی از بتن که در هنگام ضربه زدن با چکش و یا یک چکش فلزی صدای پوکی می دهد مشخص کننده وجود یک خرابی از نوع تورق در نزدیکی سطح می باشد)

 1. ترک های الگو دار یا نقشه ای (Pattern or map cracks)

(ترک های به هم پیوسته داخلی ، شبکه ای را مشابه با سطح لجن زار خشکیده با ابعاد دلخواه شکل می دهند)

مشکلات فیزیکی بتن
 1. ترک های D

(این ترک ها اغلب به وسیله نشانه تیره رنگی شناخته می شوند و معمولا در گوشه ها ، پخ ها و نزدیکی درزها ایجاد می شوند)

 1. ترک های اتفاقی یا تصادفی (Random cracks)

(پیچ و خم های تصادفی در سطح دال که شکل خاصی نداشته و قابل دسته بندی با دیگر ترک ها نمی باشد را ترک های اتفاقی یا تصادفی گویند)

 1. ترک های موزاییکی (Crazing cracks)

(ترک هایی به شکل شبکه های منظم مربع شکل و شبیه به کف فرش موزاییکی که به نام ترک های پوست سوسماری نیز معروف هستند و در سطح بتن شکل می گیرند)

 1. بیرون پریدن بتن (Popout)

(قطعات مخروطی شکل بتن که به سمت خارج از سطح بتن ، شکسته و جدا شده اند و حفره ای با عمق 25 تا 300 میلی متر ایجاد می کنند)

 1. سوراخ شدگی (Pitting)

(کمبود ضخامت ملات رویه ، به طور مستقیم بر روی اجزا سنگدانه ها تاثیر می گذارد و این نوع خرابی را به وجود می آورددر حالی که هیچ خسارت ظاهری در سنگدانه ها مشاهده نمی شود. سوراخ ها معمولا عمقی بیش از 3 میلی متر ندارند و این ، اختلاف این نوع خرابی با نوع بیرون پریدگی بتن است)

 1. مودبال (Mudball)

(سوراخ های کوچک در سطح بتن که به موجب فساد و خوردگی شکل می گیرند را گویند)

 1. لکه شدگی یا خرابی رنگ

(لکه شدگی و تخریب رنگ به طور عادی یا عمدی با عث این نوع خرابی می شود)

 1. شوره زدگی (Efflorescence)

(شوره در واقع یک رسوب سفید رنگ (نمک) روی بتن است که از ته نشینی نمک نا محلول که به واسطه عمل مویینگی با رطوبت به سطح آورده شده است تشکیل می شود)

 1. تراوش یا قندیل (Exudation) (Stalactite)

(یک ماده ی مایع یا لزج که از یک ترک یا درز واقع در بتن و به واسطه آب شسته شده بیرون زده است)

 1. جرم گرفتگی (Encrustation)

(یک پوسته یا پوشش نسبتا سخت که در سطح بتن و در یک بازه زمانی و به واسطه رسوب گذاری مواد معدنی در فرآیند آب شستگی شکل می گیرد)

 1. آب شستگی (Leaching)

(تراوش آب از میان بتن به شکل ترکیبات غیر محلول در آب واقع در بتن که شبیه لکه یا شوره زدگی می باشند را آب شستگی می نامند. در فرم نهایی ، قندیل هایی از این مواد شکل می گیرند. علاوه بر این ، اثر سولفات روی سیمان باعث تشکیل کریستال های سولفوآلومینات شده که به دلیل نیروی انبساط و افزایش حجم خود ، نهایتا موجب بروز ترک خواهند شد. این فرآیند احتمالا خوردگی آرماتورها را نیز به همراه خواهد داشت)

 1. خسارت

(ایجاد هر گونه عیب ، نقص یا بروز هر گونه تخریب در عضو یا قطعه بتنی که ناشی از یکی از عوامل خارجی یا داخلی باشد را خسارت گویند. این عوامل شامل : خوردگی درونی ، برخورد یا ضربه به بتن ، بروز پدیده هایی مانند زلزله ، ترک خوردگی و غیره می باشند)

شوره زنی در بتن
 1. کرمو شدن یا ساختار لانه زنبوری

(بتن ممکن است در زمان اجرا به دلیل عدم تراکم صحیح یا اجرای قالب بندی نادرست و یا جدایی دانه ها در حین بتن ریزی به این مشکل دچار شود. ساختار لانه زنبوری ممکن است هم در سطح بتن و هم در داخل جسم بتن ایجاد شود که نوع اول به آسانی تشخیص داده می شود ولی نوع دوم را باید به کمک ابزار های مناسب ردیابی نمود)

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.