مسئولیت ایمنی ، بهداشت کار و حفاظت محیط زیست در کارگاه

در این مطلب قصد داریم راجع به مسئولیت ایمنی ، بهداشت کار و حفاظت محیط زیست در کارگاه های ساختمانی مطالبی را بیان نماییم.

در هر کارگاه ساختمانی ، سازنده موظف است اقدامات لازم به منظور حفظ و تامین ایمنی ، بهداشت کار و حفاظت محیط زیست را به عمل آورد.

هرگاه یک یا چند کارفرما یا افراد خویش فرما به طور همزمان در یک کارگاه ساختمانی مشغول به کار باشند هر کارفرما در محدوده ی پیمان خود ، مسئول اجرای مقررات مربوط به ایمنی ، بهداشت کار و حفاظت محیط زیست می باشد. کارفرمایانی که به طور همزمان در یک کارگاه ساختمانی مشغول فعالیت هستند باید در اجرای مقررات مذکور با یکدیگر همکاری نموده و سازنده یا پیمانکار اصلی نیز مسئول مراقبت و ایجاد هماهنگی بین آنها می باشد. برقراری بیمه مسئولیت مدنی و شخص ثالث ، از مسئولیت های سازنده ، کارفرما و مسئولین مربوط نمی کاهد.

سازنده و کارفرمایان کارگاه های ساختمانی موظفند از شخص ذی صلاح دارای پروانه ی اشتغال یا مهارت فنی و یا گواهی ویژه در عملیات ساختمانی استفاده نمایند. به علاوه ، شاغلین در کارگاه های ساختمانی باید آموزش های بهداشت کار و ایمنی را فرا گرفته و گواهی های مربوط را از مراجع ذی صلاح دریافت نموده باشند.

سازنده و سایر کارفرمایان کارگاه های ساختمانی موظفند برای تامین ایمنی ، سلامت و بهداشت کارگران ، وسایل و تجهیزات لازم را بر اساس مقررات این مبحث تهیه و در اختیار آنها قرار دهند ؛ چگونگی کاربرد این وسایل را به کارگران آموخته و نیز در مورد کاربرد وسایل و تجهیزات و رعایت مقررات مذکور نظارت نمایند. کارگران نیز ملزم به استفاده و نگهداری از وسایل مذکور و اجرای دستورالعمل های مربوط می باشند.

ایمنی

در کارگاه های با زیر بنای بیش از 3000 متر مربع و یا 18 متر ارتفاع از روی پی ، معرفی شخصی ذی صلاح به عنوان مسئول ایمنی ، بهداشت کار و حفاظت محیط زیست الزامی می باشد. به علاوه ، با توجه به دستورالعمل اجرایی گودبرداری های ساختمانی ابلاغی وزارت راه و شهرسازی ، در گودهای با خطر زیاد و بسیار زیاد ، به کار گیری شخص ذی صلاح و آشنا به مسائل ایمنی گودبرداری به عنوان “مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری” الزامی است. تعیین مسئول ایمنی ، رافع مسئولیت های اصلی سازنده نمی باشد.

در صورت احتمال وقوع حادثه ، سازنده موظف است تا تامین ایمنی و حفاظت لازم ، از ادامه ی عملیات ساختمانی در موضع خطر خودداری نماید. در صورت وقوع حادثه ی منجر به خسارت ، جرح یا فوت ، سازنده موظف است پس از انجام اقدامات فوری برای رفع خطر ، مراتب را حسب مورد به مراجع ذی ربط گزارش نماید.

کارفرما نباید به هیچ کارگری اجازه دهد که خارج از ساعت عادی کار ، به تنهایی مشغول به کار باشد. در صورت انجام کار در ساعت غیر عادی ، بایستی روشنایی کافی ، امکان برقراری ارتباط و نیز تمام خدمات مورد نیاز کارگران فراهم شود.

مهندس ناظر موظف به نظارت بر اجرای مقررات این مبحث در عملیات ساختمانی می باشد.هرگاه مهندس ناظر در ارتباط با عملیات ساختمانی ، مواردی را خلاف این مبحث مشاهده نماید باید ضمن تذکر کتبی به سازنده ، مراتب را به مرجع رسمی ساختمان اعلام نماید.

شهرداری و سایر مراجع صدور پروانه ی ساختمان و همچنین سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز باید بر عملکرد سازنده و مهندس ناظر نظارت نمایند. در صورت بروز تخلف باید مراتب به شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان گزارش گردد.

(ایمنی)

مطالعه مقالات مربوطه

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *