سیمان سفید و کاربرد آن

سیمان امروزه در صنعت ساخت و ساز توانسته بخش مهمی از این صنعت را بر عهده بگیرد.

امروزه در هر مکانی که مشاهده می کنیم قطعا در یکی از جاهای آن سیمان به کار رفته است.

تا چندی پیش سیمان فقط جنبه ساخت و سازی داشت و در زیباسازی به کار نمی رفت ولی امروزه با تلاش های فراوان، متخصصان توانسته اند چندین نمونه از سیمان را طراحی کنند که جنبه مرمت کاری و زیبا سازی داشته باشد.

دو نوع اصلی این سیمان ها، سیمان رنگی و سیمان سفید است که در این مقاله در مورد سیمان سفید توضیح خواهیم داد.

سیمان سفید

سیمان سفید چیست؟

سیمان سفید دارای چندین نوع متفاوت است که طرز تهیه آن ها مانند یکدیگر است.

این سیمان بیشتر جنبه زیبا سازی نمای ساختمان را دارد و امروزه از این سیمان در زیبا سازی بیشترین استفاده را می کنند. فرایند تولید این سیمان با تهیه سیمان پرتلند معمولی یکی است و تنها چیز متفاوت در تهیه آن وجود عناصری مانند آهن و منیزیم در سیمان معمولی می باشد که باعث می شود سیمان رنگ خاکستری به خود بگیرد اما در فرایند تولید سیمان سفید، میزان استفاده از این این عناصر به زیر 8 درصد کاهش پیدا کرده و در نتیجه از رنگ خاکستری به رنگ سفید تغییر رنگ می دهد. برای بیشتر کردن سفیدی و همچنین افزایش مقاومت و چسبندگی سیمان به آن گچ نیز اضافه می کنند، همچنین سنگ های دیگری مانند سنگ آهک ، سنگ های دارنده ی رنگدانه سفید مانند سنگ های کائولین، وست، فلدسپات و … در این سیمان وجود دارند. باید به این نکته اشاره کرد که در هنگام تولید سیمان های متفاوت برای دستگاه ها از سوخت با آلاینده استفاده می شود که برای تولید سیمان سفید ما نیاز به این دستگاه ها نداریم. هنگام تولید ملات سیمان سفید باید به این نکته توجه کرد که دستگاه ها، مصالح و قالب ها فاقد از گرد و غبار باشند.

میزان چسبندگی و مقاومت این سیمان تقریبا مشابه مقاومت و چسبندگی دیگر نوع سیمان هاست.

کاربرد سیمان سفید :

این سیمان بیشتر به دلیل زیبایی که دارد در ساخت نما استفاده می شود و با توجه به اینکه قیمت پایینی دارد برای سازندگان نیز از نظر مالی به صرفه تر است. از این نوع سیمان در ساخت فضا های داخلی ، روسازی دیوار ها، ساخت نمای ساختمان و … استفاده می شود. امروزه به دلیل اینکه توجه به زیبایی نما ها از گذشته بیشتر شده خرید این نوع سیمان در دنیا رو به افزایش است. از دیگر استفاده هایی که از سیمان سفید می شود می توان به ساخت محصولات و پنل های پیش ساخته اشاره کرد. دلیل استفاده از سیمان سفید در این موارد می توان به بازتاب نور در مجتمع ها و افزایش زیبایی ساختمان و همچنین نیاز نبودن به رنگ کاری مکان بعد از اتمام کار اشاره کرد.

همچنین از سیمان سفید در تولید سیمان های رنگی نیز استفاده می شود.

مطالعه مقالات مربوطه

آب بتن
قرنیز بتنی

آب بتن

آب بتن در این مطلب قصد داریم به آب بتن بپرازیم ؛ با ما همراه باشید. آبی که در ساخت بتن به کار می رود

ادامه مطلب »
چسب بتن
دیوار پیش ساخته بتنی

چسب بتن

چسب بتن (concrete adhesive) چسب بتن پلیمر امولوسیونی است که موجب افزایش مقاومت کششی ، خمشی و دوام بتن می شود. این ماده یکی از

ادامه مطلب »
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *