روش های عمل آوری قطعات بتنی پیش ساخته

هنگام تولید قطعات بتنی پیش ساخته (دیوار پیش ساخته بتنی ، نیوجرسی بتنی ، فیسینگ پیش ساخته ، قرنیز پیش ساخته بتنی ، وزنه تعادل تاور کرین و غیره) به منظور تسریع در گرفتن و سخت شدن بتن ریخته شده دورن قالب ها از حرارت ، رطوبت ، فشار و یا ترکیبی از آنها استفاده می شود. هدف اصلی از عمل آوری قطعات بتنی ، جلوگیری از هدر رفتن رطوبت بتن در مرحله هیدراسیون می باشد. در این مطلب قصد داریم روش های عمل آوری قطعات بتنی پیش ساخته را به طور خلاصه شرح دهیم.

عمل آوری با حفظ رطوبت بتن :

عمل آوری با رطوبت هم می تواند به روش سنتی اجرا گردد که شامل مرطوب نگه داشتن سطح بتن با ریختن آب بوده و هم می تواند به روش های زیر انجام پذیرد :

  • پوشش سطح بتن توسط ورق های پلی اتیلن
  • پوشش به کمک کرباس

لازم به ذکر است که اگر دمای هوا زیر 10 درجه سانتیگراد باشد زمان عمل آوری بایستی بیشتر شود.

عمل آوری قطعات پیش ساخته بتنی

عمل آوری به کمک رطوبت و حرارت :

هنگام عمل آوری قطعات پیش ساخته بتنی با استفاده از حرارت بایستی بابت جلوگیری از افت رطوبت بتن ، تمهیداتی در نظر گرفته شود و در هر شرایطی نیز دمای بتن از 65 درجه سانتیگراد بالاتر نرود. زمان انجام این عملیات معمولا 16 ساعت می باشد.

روش استاندارد این عمل آوری بدین گونه است که قالب های پر شده با بتن وارد فضای هوای گرم بین 33 تا 35 درجه سانتیگراد و رطوبت 75% شده و این شرایط تا 10 ساعت تداوم پیدا می کند که بعد از این مدت ، بتن به 70 درصد مقاومت خود رسیده و شرایط استانداردی را جهت حمل و نصب کسب می نماید.

عمل آوری قطعات بتنی با گاز دی اکسید کربن :

این روش عمل آوری هنوز به طور عام مورد استفاده قرار نگرفته اما نتایج حاصل از آزمایشات این روش ، مناسب و امیدوار کننده می باشد. هدف از استفاده گاز دی اکسید کربن در بتن پیش ساخته موارد زیر می باشد :

  • کاهش انرژی
  • کاهش تولید دی اکسید کربن
  • تسریع در کسب مقاومت اولیه بتن
  • عملکرد بهتر بتن پیش ساخته

محصولات پیش ساخته بتنی جزو محصولات دوست دار طبیعت محسوب می شوند زیرا دارای کمترین آسیب به محیط زیست بوده و در عین حال ، پروسه تولید آنها نیز با سرعت بالایی انجام می پذیرد و از طرفی نیز کلیه ی آیین نامه ها به سمت استفاده ااز مصالح دوست دار طبیعت حرکت می کنند لذا در عمل آوری بتن پیش ساخته اگر از گاز دی اکسید کربن حاصل از پخت سیمان در کوره استفاده شود کمک بیشتری به طبیعت شده است.

روش های دیگر عمل اوری نیز قابل اجرا هستند ولی به دلایل مختلف مورد استقبال تولید کنندگان قرار نگرفته اند که در این مطلب از مطرح نمودن آن خودداری نموده ایم.

عمل آوری قطعات بتنی پیش ساخته

مطالب پیشنهادی :

مطالعه مقالات مربوطه

الیاف بتن
دیوار پیش ساخته بتنی

انواع الیاف بتن

انواع الیاف بتن الیاف بتن در اشکال و اندازه های مختلفی تولید می شوند که عبارتند از الیاف شیشه ای ، الیاف پلاستیکی ، الیاف

ادامه مطلب »
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *