جلوگیری از بروز ترک انقباض خمیری

در مقالات قبل راجع به ترک انقباض خمیری ، شکل و علت ایجاد این نوع ترک ها توضیح داده شد. در این مطلب قصد داریم به کنترل این نوع ترک بپردازیم.

پارامترهایی که اندازه گیری آنها برای کنترل ترک های انقباض خمیری می تواند مفید باشند عبارتند از :

  • رطوبت بستر سابگرید
  • رطوبت مصالح ، همچنین اگر مصالح خشک باشند اندازه گیری قدرت جذب آب و درجه گرما (ولی از آنها در سطوح با شرایط خشک استفاده می شود)
  • شروع مراقبت از بتن بلافاصله پس از بتن ریزی ولی قبل از اینکه درخشش سطح بتن از بین رود
  • نگهداری بتن با پوششی موقت یا پاشیدن آب به صورت مه با یک تاخیر محسوس بین زمان بتن ریزی و پایان کار
  • نصب باد شکن برای کاهش سرعت باد بر روی سطوح بتنی در نما
  • محافظت در مقابل تابش مستقیم خورشید برای کاهش درجه حرارت سطح بتن
  • ماله کشی مجدد بتن قبل از گیرش اولیه
جلوگیری از ترک بتن

در بتن ریزی های مسطح ، به ماله کشی فولادی سخت نیازی وجود ندارد و معمول این است که با نزدیک شدن به عمل پرداخت بتن ، کارهای ساختمانی را تنظیم کرده و عمل آوری از بتن را قبل از خشک شدن سطح بتن آغاز نماییم. مخصوصا روزهای نامساعد لازم است بلافاصله پس از بتن ریزی ، پرداخت آن شروع شود. جایی که به ماله کشی نیاز است مساله متفاوت است زیرا ماله کشی نهایی و عمل آوردن بتن باید به تاخیر بیفتد. بعضی از مواقع بروز ترک قبل از ماله کشی نهایی اتفاق خواهد افتاد. این ترک ها ممکن است با ماله کشی بسته شود. البته یک روش قابل اطمینان ، استفاده از آب پاشی یا قرار دادن پارچه ای از جنس کرباس روی سطح بتن قبل از ماله کشی نهایی است.
برخی مواقع اجرای شبانه از وقوع ترک های انقباض خمیری جلوگیری خواهد نمود. این کار چنانچه درجه حرارت بتن را کاهش دهد یا اگر سرعت باد در شب کمتر باشد مفید واقع می شود.
اگر رفع ترک های انقباض خمیری با بهبودی عمل اوردن بتن ممکن نباشد تغییر مخلوط بتن را بایستی بررسی نمود. ابتدا کنترل اینکه در بتن از مواد دیر گیر استفاده نشده باشد ؛ اگر اینطور باشد سعی می کنیم آن را با ماده ای که اثرات دیرگیر کننده آن زیاد نباشد جایگزین کنیم. سپس استفاده از حباب هوا و عمل هوادهی را بررسی می نماییم. بتن حاوی حباب هوا باعث کمتر شدن ترک های انقباض خمیری در مقایسه با بتن های معمولی می شود. البته این مسئله در ابتدا ممکن است غیر منطقی به نظر برسد زیرا حباب هوا اجازه ی کاهش مقدار حجم آب را داده و نرخ بیرون آمدن شیره بتن کم می شود که احتمال وقوع ترک انقباض خمیری را در یک نرخ معلوم تبخیر ، افزایش می دهد. در هر صورت بیشتر مواد تجاری حباب زای قابل دسترس ، پاک کننده ها هستند و بنابراین کششی سطحی ناشی از خشک شدن را کاهش می دهند و در نتیجه باعث کاهش ترک های انقباض خواهند شد.

مقالات پیشنهادی :

 

جهت مطالعه مطالب لاتین در رابطه با ترک های انقباض خمیری ، لینک زیر را کلیک نمایید.

(ترک انقباض خمیری)

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *