توجیه اقتصادی مواد افزودنی بتن

ارزیابی اقتصادی یک ماده افزودنی باید بر اساس نتایج آزمون حاصل از یک بتن خاص تحت شرایط شبیه سازی شده با آنچه در کار مورد نظر است ، باشد.

خصوصیات مواد سیمانی و سنگدانه ها و نسبت های استفاده آنها ، دما ، رطوبت و شرایط عمل آوری از جمله عوامل تاثیر گذار روی نتایج است. هنگام ارزیابی یک ماده افزودنی ، تاثیر آن روی حجم یک پیمانه خاص باید در نظر گرفته شود. اگر ماده افزودنی ، حجم پیمانه را افزایش دهد باید به عنوان یک جزء پایه ای به همراه مواد سیمانی ، سنگدانه ها و آب در نظر گرفته شود.

هنگام آزمودن تاثیر مستقیم ماده افزودنی و تخمین مزایای آن ، تمام تغییرات در ترکیب یک واحد حجمی بتن باید محسوب شود.

توجیه اقتصادی یک ماده افزودنی باید بر پایه ی هزینه ی بتن در محل باشد.

هزینه در محل ، شامل انتقال ، ریختن و پرداخت است که برای مالک بسیار مهم است.

مواد افزودنی قطعات بتنی پیش ساخته

مواد افزودنی این اجازه را داده که از روش های ساخت کم هزینه تر استفاده شده و از طراحی های سازه ای استفاده گردد که هزینه اضافی استفاده از آنها را جبران کند. برای مثال ، طراحی های سازه های نوین و اقتصادی با استفاده از مواد افزودنی کاهنده آب قوی ممکن می باشد. این مواد جزء ضروری برای تولید بتن توانمند و اقتصادی هستند.

مواد افزودنی کاهنده آب و کند گیر کننده ، امکان ریختن حجم های بزرگی از بتن را در دوره زمانی طولانی تر فراهم کرده و از این رو نیاز به شکل دهی ، ریختن و اتصال بخش های جداگانه را کاهش می دهند. مواد افزودنی تسریع کننده ، هزینه ریختن ، پرداختن و شکل دهی را کاهش می دهند. با استفاده از مواد افزودنی هوازا و کاهنده آب ، دستیابی به خصوصیات مورد نیاز بتن سبک با چگالی پایین تر فراهم می شود.

مطالب پیشنهادی :

 

جهت مطالعه مطالب لاتین در رابطه با مواد افزودنی بتن ، لینک زیر را کلیک نمایید.

(مواد افزودنی بتن)

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *