ترک هوازدگی و ترک موزاییکی بتن

در این مطلب قصد داریم به ترک هوازدگی و ترک موزاییکی بتن بپردازیم :

ترک هوازدگی (تاثیر عوامل جوی) (Weathering cracks) :

فرآیندهای هوازدگی و تاثیر عوامل جوی که می توانند باعث ایجاد ترک خوردگی شوند شامل یخ زدگی و آب شدگی متوالی ، تر و خشک شدن متوالی و سرد و گرم شدن می باشند.

بتن از هر نوعی که باشد دارای تخلخل است و فقط ضریب تخلخل (مقدار خلل و فرج) ممکن است کم یا زیاد باشد ، بنابراین قابلیت جذب آب نیز به همین نسبت متفاوت است. هنگامی که بتن به درجه حرارت یخ زدگی می رسد ، رطوبت ، یخ زده و منبسط خواهد شد و نتیجه ی آن ایجاد یک فشار هیدرولیکی است که تمایل به ایجاد ترک در سطح بتن دارد. سایر فرآیندهای هوازدگی که ممکن است باعث ایجاد ترک در بتن شوند ، تر و خشک شدن متوالی و گرم و سرد شدن متوالی هستند. اگر تغییر حجم زیاد باشد ترک ایجاد خواهد شد. (مشابه ترک های ناشی از انقباض خشک شدن و ترک های ناشی از تنش های حرارتی)

ترک هوازدگی

ترک های موزاییکی (پوست سوسماری) (Crazing cracks) :

این نوع ترک در سطح رویه ی بتن و در ناحیه ای با شکل های نامنظم و کوچک ایجاد می شود.

این ترک ها در اعضای سالم بتنی اثر نمی کنند و در محل خود باعث وخیم تر شدن و بدتر شدن وضعیت عضو بتنی نمی شوند. این ترک ها در داخل ضخامت پوسته و در محل حبابی که پس از بتن ریزی در سطح بتن ظاهر می شود و باعث متخلخل شدن سطح بتن می گردد (Laitance) و در جایی که حجم آب ، زیاد بوده و افت بتن وابستگی زیادی به لایه های درونی بتن دارد رخ می دهد. این ترک ها به ندرت دارای عمقی بیش از چند میلیمتر بوده و به دلیل افت بتن در لایه ی سطحی رخ می دهند.

این نوع ترک ها معمولا در محل های زیر رخ می دهند :

  • در روی لایه های سطوح شناور یا بالای سطوح ماله کشی شده در دال های بتنی
  • در سطوح بتنی شکل داده شده

اینطور پذیرفته شده است که این ترک ها در نتیجه ی تنش های کششی سطحی ناشی از افت و انقباض بتن در لایه ی Laitance در معرض توده ی بتن ، که از جنبش های ناشی از تغییر رطوبت ناشی می شوند ایجاد می شوند. بنابراین این ترک ها پدیده ی وابسته به سن و عمر سازه نبوده ولی زمانی که هر یک از شرایط بحرانی رخ دهد ایجاد می شوند.

باید از استفاده از مخلوط های بیش از اندازه مرطوب پرهیز نمود. مخلوط های پر سیمان ممکن است در سطح لایه ی Laitance به دلیل حرکت های ناشی از تغییر رطوبت ، منجر به ایجاد ترک موزاییکی به خصوص بالای سطح ویبره شده یا روی سطح ماله کشی شده شوند. اگر مدت زمان ویبره زدن طولانی باشد لایه سطحی بتن خیلی پر مایه و مرطوب شده و ترک های موزاییکی (پوست سوسماری) رخ خواهند داد.

ترک موزاییکی

مطالعه مقالات مربوطه

خزش بتن
دیوار پیش ساخته بتنی

جلوگیری از خزش بتن

جلوگیری از خزش بتن در ین مقاله مطالبی در مورد خزش بتن و جلوگیری از خزش و عوامل تاثیرگذار و … در اختیار شما عزیزان

ادامه مطلب »
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *