ترک هوازدگی و ترک موزاییکی بتن

ترک موزاییکی

آنچه در این مطلب می خوانید:

ترک هوازدگی و ترک موزاییکی بتن

در این مطلب قصد داریم به ترک هوازدگی و ترک موزاییکی بتن بپردازیم :

ترک هوازدگی (تاثیر عوامل جوی) (Weathering cracks) :

فرآیندهای هوازدگی و تاثیر عوامل جوی که می توانند باعث ایجاد ترک خوردگی شوند شامل یخ زدگی و آب شدگی متوالی ، تر و خشک شدن متوالی و سرد و گرم شدن می باشند.

بتن از هر نوعی که باشد دارای تخلخل است و فقط ضریب تخلخل (مقدار خلل و فرج) ممکن است کم یا زیاد باشد ، بنابراین قابلیت جذب آب نیز به همین نسبت متفاوت است. هنگامی که بتن به درجه حرارت یخ زدگی می رسد ، رطوبت ، یخ زده و منبسط خواهد شد و نتیجه ی آن ایجاد یک فشار هیدرولیکی است که تمایل به ایجاد ترک در سطح بتن دارد. سایر فرآیندهای هوازدگی که ممکن است باعث ایجاد ترک در بتن شوند ، تر و خشک شدن متوالی و گرم و سرد شدن متوالی هستند. اگر تغییر حجم زیاد باشد ترک ایجاد خواهد شد. (مشابه ترک های ناشی از انقباض خشک شدن و ترک های ناشی از تنش های حرارتی)

ترک هوازدگی

ترک های موزاییکی (پوست سوسماری) (Crazing cracks) :

این نوع ترک در سطح رویه ی بتن و در ناحیه ای با شکل های نامنظم و کوچک ایجاد می شود.

این ترک ها در اعضای سالم بتنی اثر نمی کنند و در محل خود باعث وخیم تر شدن و بدتر شدن وضعیت عضو بتنی نمی شوند. این ترک ها در داخل ضخامت پوسته و در محل حبابی که پس از بتن ریزی در سطح بتن ظاهر می شود و باعث متخلخل شدن سطح بتن می گردد (Laitance) و در جایی که حجم آب ، زیاد بوده و افت بتن وابستگی زیادی به لایه های درونی بتن دارد رخ می دهد. این ترک ها به ندرت دارای عمقی بیش از چند میلیمتر بوده و به دلیل افت بتن در لایه ی سطحی رخ می دهند.

این نوع ترک ها معمولا در محل های زیر رخ می دهند :

  • در روی لایه های سطوح شناور یا بالای سطوح ماله کشی شده در دال های بتنی
  • در سطوح بتنی شکل داده شده

اینطور پذیرفته شده است که این ترک ها در نتیجه ی تنش های کششی سطحی ناشی از افت و انقباض بتن در لایه ی Laitance در معرض توده ی بتن ، که از جنبش های ناشی از تغییر رطوبت ناشی می شوند ایجاد می شوند. بنابراین این ترک ها پدیده ی وابسته به سن و عمر سازه نبوده ولی زمانی که هر یک از شرایط بحرانی رخ دهد ایجاد می شوند.

باید از استفاده از مخلوط های بیش از اندازه مرطوب پرهیز نمود. مخلوط های پر سیمان ممکن است در سطح لایه ی Laitance به دلیل حرکت های ناشی از تغییر رطوبت ، منجر به ایجاد ترک موزاییکی به خصوص بالای سطح ویبره شده یا روی سطح ماله کشی شده شوند. اگر مدت زمان ویبره زدن طولانی باشد لایه سطحی بتن خیلی پر مایه و مرطوب شده و ترک های موزاییکی (پوست سوسماری) رخ خواهند داد.

ترک موزاییکی

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.