ترک های ناشی از واکنش مواد قلیایی موجود در سیمان با دسته مخصوصی از سنگدانه های واکنش پذیر

فرم نادری از باز شدگی و شکاف خوردگی می تواند تحت شرایط رطوبت و متعاقب آن با واکنش ترکیباتی از سیلیکات و کربنات در بعضی سنگدانه ها با مواد قلیایی موجود در سیمان اتفاق بیفتد. واکنش بین سیلیکات و قلیا ، تولید ژلی می کند که حجم بیشتری را اشغال کرده و باعث باز شدگی و شکاف شده و معمولا از منبع انبساط گسترش می یابد. اما این شکاف ها ممکن است به سایر شکاف ها متصل شده و تشکیل یک الگویی شبیه نقشه که شبیه شکاف خوردگی نیستند می دهد. لازم به ذکر است که واکنش سنگدانه ها با مواد قلیایی نظیر کلرید و سولفات ، تنها تحت شرایط رطوبت صورت می گیرد.تشخیص مثبت بودن این پدیده می تواند تنها به وسیله تست های آزمایشگاهی روی نمونه های سیمان برداشته شده از ساختمان انجام شود.

بعضی از علائمی که اغلب وجود دارند ولی همیشه دیده نمی شوند عبارتند از :

  • وجود ژل (شبیه صمغ خشک شده یا عسل) بیرون زده از شکاف ها که معمولا روشن اما گاهی اوقات رنگی است و در سطوح عمودی ، رنگ این مواد شبیه لکه و در سطوح افقی از سطح بتن بیرون زده می باشد. ژل ممکن است به آسانی با رسوبات کربنات کلسیم یا شوره اشتباه شود.
  • پکیدن : به دلیل پکیدن قطعات سنگدانه های واکنش دهنده درست زیر سطح بتن این پدیده ایجاد می شود. ژل ممکن است در کف این پکیدگی دیده شود ، در غیر اینصورت پکیدگی به آسیب های ناشی از سرما شباهت دارد.
  • سایر علائم شامل خیسی دائمی یا رطوبت دائمی ، تغییر رنگ و علائم قابل تشخیص انبساط بتن می باشد.
  • واکنش سنگدانه ها با قلیا یک پدیده ی طولانی مدت است که معمولا چند سال طول می کشد تا خود را نشان دهد.

جلوگیری و علاج ترک های ناشی از واکنش سنگدانه ها با قلیا :

اگر سنگدانه ها شامل سیلیکات و کربنات های نا مطلوب و واکنش پذیر باشند در پی آمد این مساله واکنش شیمیایی وسیع و فراوان با قلیایی های سیمان می تواند به سمت افزایش حجم ، حرکت های مهم (بسته شدن درزهای انبساط و غیر هم محور شدن تکیه گاه ها و سایر چفت ها و تجهیزات دیگر) و به سمت ایجاد ترک در بتن سوق پیدا کند.

برای جلوگیری :

جایگزینی بخش فعال با مصالح سنگی غیر فعال (واکنش ناپذیر) حتی اگر غیر اقتصادی باشد توصیه می شود. استفاده از سیمان با قلیایی پایین ، جلوگیری از رطوبت آشکار اطراف بتن برای هر دوره و زمان مهم ، استفاده از سیمان پرتلند روباره شامل 65 درصد روباره در وزن سیمان (و بیشتر در حالت حمله کلر و سولفات روی آماتور و سیمان ، همچنین برای سازه های ساخته شده در مناطق دریایی یا نزدیک به آن) توصیه می شود. چون این سیمان تولید خمیری متراکم و نتیجتا بتن متراکم و غیر قابل نفوذی می نماید ، رفتار فیزیکی واکنش قلیایی ها با سنگدانه ها را تغییر می دهد ، زیرا این سیمان دارای مقدار کمی قلیایی بوده و واکنش مذکور را کاهش می دهد. (حجم کمتر قلیا به دلیل وجود 56 درصد روباره است)

برای علاج :

ترک ها را ممکن است با تزریق اپوکسی ولی نه بعد از 3 تا 5 سال درزگیری نمود. در این سن حداکثر شکل گیری ترک رخ خواهد داد. حتی این ترک ها ممکن است با یکی از روش های قابل کاربرد در سطح درزگیری شوند. (برای جلوگیری از ورود آلودگی های بعدی)

البته تمام این روش های علاج فقط در صورتی امکان پذیر است که خسارت ایجاد شده ناشی از این ترک ها ، قابل توجه نباشند.

مطالب پیشنهادی :

(مواد قلیایی موجود در سیمان)

مطالعه مقالات مربوطه

بتن سبک
دیوار پیش ساخته بتنی

بتن سبک

بتن سبک امروزه صنعت تکنولوژی در دنیا درحال پیشرفته شدن است تا بتواند زندگی را برای ما انسان ها آسان تر کند. این پیشرفت در

ادامه مطلب »
گروت
دسته‌بندی نشده

گروت

گروت گروت چیست؟ گروت یک ملات روان و آماده مصرف بوده که برای کاربردهای خاص از جمله پر کنندگی و نصب تجهیزات استفاده می شود.

ادامه مطلب »
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *