ترک های ناشی از واکنش مواد قلیایی موجود در سیمان با دسته مخصوصی از سنگدانه های واکنش پذیر

مواد قلیایی موجود در سیمان

آنچه در این مطلب می خوانید:

ترک های ناشی از واکنش مواد قلیایی موجود در سیمان با دسته مخصوصی از سنگدانه های واکنش پذیر

فرم نادری از باز شدگی و شکاف خوردگی می تواند تحت شرایط رطوبت و متعاقب آن با واکنش ترکیباتی از سیلیکات و کربنات در بعضی سنگدانه ها با مواد قلیایی موجود در سیمان اتفاق بیفتد. واکنش بین سیلیکات و قلیا ، تولید ژلی می کند که حجم بیشتری را اشغال کرده و باعث باز شدگی و شکاف شده و معمولا از منبع انبساط گسترش می یابد. اما این شکاف ها ممکن است به سایر شکاف ها متصل شده و تشکیل یک الگویی شبیه نقشه که شبیه شکاف خوردگی نیستند می دهد. لازم به ذکر است که واکنش سنگدانه ها با مواد قلیایی نظیر کلرید و سولفات ، تنها تحت شرایط رطوبت صورت می گیرد.تشخیص مثبت بودن این پدیده می تواند تنها به وسیله تست های آزمایشگاهی روی نمونه های سیمان برداشته شده از ساختمان انجام شود.

بعضی از علائمی که اغلب وجود دارند ولی همیشه دیده نمی شوند عبارتند از :

  • وجود ژل (شبیه صمغ خشک شده یا عسل) بیرون زده از شکاف ها که معمولا روشن اما گاهی اوقات رنگی است و در سطوح عمودی ، رنگ این مواد شبیه لکه و در سطوح افقی از سطح بتن بیرون زده می باشد. ژل ممکن است به آسانی با رسوبات کربنات کلسیم یا شوره اشتباه شود.
  • پکیدن : به دلیل پکیدن قطعات سنگدانه های واکنش دهنده درست زیر سطح بتن این پدیده ایجاد می شود. ژل ممکن است در کف این پکیدگی دیده شود ، در غیر اینصورت پکیدگی به آسیب های ناشی از سرما شباهت دارد.
  • سایر علائم شامل خیسی دائمی یا رطوبت دائمی ، تغییر رنگ و علائم قابل تشخیص انبساط بتن می باشد.
  • واکنش سنگدانه ها با قلیا یک پدیده ی طولانی مدت است که معمولا چند سال طول می کشد تا خود را نشان دهد.

جلوگیری و علاج ترک های ناشی از واکنش سنگدانه ها با قلیا :

اگر سنگدانه ها شامل سیلیکات و کربنات های نا مطلوب و واکنش پذیر باشند در پی آمد این مساله واکنش شیمیایی وسیع و فراوان با قلیایی های سیمان می تواند به سمت افزایش حجم ، حرکت های مهم (بسته شدن درزهای انبساط و غیر هم محور شدن تکیه گاه ها و سایر چفت ها و تجهیزات دیگر) و به سمت ایجاد ترک در بتن سوق پیدا کند.

برای جلوگیری :

جایگزینی بخش فعال با مصالح سنگی غیر فعال (واکنش ناپذیر) حتی اگر غیر اقتصادی باشد توصیه می شود. استفاده از سیمان با قلیایی پایین ، جلوگیری از رطوبت آشکار اطراف بتن برای هر دوره و زمان مهم ، استفاده از سیمان پرتلند روباره شامل 65 درصد روباره در وزن سیمان (و بیشتر در حالت حمله کلر و سولفات روی آماتور و سیمان ، همچنین برای سازه های ساخته شده در مناطق دریایی یا نزدیک به آن) توصیه می شود. چون این سیمان تولید خمیری متراکم و نتیجتا بتن متراکم و غیر قابل نفوذی می نماید ، رفتار فیزیکی واکنش قلیایی ها با سنگدانه ها را تغییر می دهد ، زیرا این سیمان دارای مقدار کمی قلیایی بوده و واکنش مذکور را کاهش می دهد. (حجم کمتر قلیا به دلیل وجود 56 درصد روباره است)

برای علاج :

ترک ها را ممکن است با تزریق اپوکسی ولی نه بعد از 3 تا 5 سال درزگیری نمود. در این سن حداکثر شکل گیری ترک رخ خواهد داد. حتی این ترک ها ممکن است با یکی از روش های قابل کاربرد در سطح درزگیری شوند. (برای جلوگیری از ورود آلودگی های بعدی)

البته تمام این روش های علاج فقط در صورتی امکان پذیر است که خسارت ایجاد شده ناشی از این ترک ها ، قابل توجه نباشند.

مطالب پیشنهادی :

(مواد قلیایی موجود در سیمان)

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.