ترک های ناشی از حمله سولفات به سیمان در بتن

در این مطلب قصد داریم راجع به ترک ناشی از حمله سولفات به سیمان در بتن صحبت نماییم.

به طور کلی ترک های حاصل از اثرات شیمیایی شامل ترک های ناشی از خوردگی آرماتورها (معمولا ناشی از اکسیداسیون فولاد در شرایط رطوبت یا عدم کافی بودن پوشش آرماتور و یا وجود خلل و فرج در بتن و دلایل متعدد دیگر ، اثر کلر روی میلگردها در شرایط رطوبت یا کاهش PH ناشی از کربناسیون در بتن) یا واکنش مواد قلیایی در سیمان یا سیلیکات ها و کربنات ها که ممکن است در مصالح وجود داشته باشند (به خصوص در دولومیت ها) که به طور کلی باعث ایجاد یک فشار انفجاری درونی رو به رشد ناشی از عکس العمل شیمیایی (تغییر حجم) می شوند هستند.

برخی از ترک ها به نقاطی که با اتمسفر ، آب ، خاک یا به جزء اصلی بتن که خود می تواند آلوده کننده یا واکنش دهنده باشد در ارتباط هستند محدود می شوند یا اینکه ممکن است کیفیت بتن جزء مورد نظر دارای طبیعت متخلخل و نفوذ پذیر باشد که می تواند اجازه ورود آب و رطوبت را بدهد.

در نتیجه ، با وجود اینکه هسته بتن وضعیت نرمالی دارد ، نقاطی از بتن به شکل وصله های خورده شده و زنگ زده (که با ترک های خشن در طول خط مسیر میلگرد گذاری و نهایتا با ورقه شده بتن دنبال می شوند ، بجز جایی که امکان تعمیر آن وجود دارد) آشکار خواهند شد. (در مناطق ساحلی و کنار دریا)

حمله سولفات به سیمان

ممکن است ترک هایی نیز ناشی از واکنش قلیایی سنگدانه ها (با یک ماده ژلاتینی یا شبیه عسل خشکیده در نتیجه ترک) جایی که این سنگدانه ها شامل سیلیکات های فعال و کربنات ها بوده و با مواد قلیایی در سیمان واکنش می دهند ، آشکار شوند. همچنین ترک های ناشی از عکس العمل شیمیایی رو به رشد بین سولفات ها (بتن متخلخل در شرایط رطوبت) که در محیط خورنده آب دریا یا زمین و آب یا زیر خاک یا با آلوده شدن در حین ساخت بتن و سیمان ایجاد می شوند (که در ترکیب تری کلسیم آلومینات در سیمان پرتلند تیپ I معمولی وجود دارد) و در جایی که شرایط غالبی وجود داشته باشد آشکار خواهند شد.

این واکنش ها معمولا در جایی که درجه حرارت محل قرارگیری سازه بیشتر از 30 درجه سانتیگراد نیست ، در قسمت اصلی عمر سازه اتفاق می افتد.

این ترک ها را می توان با استفاده از سیمان پرتلند با C3A کم (بتن مقاوم در مقابل سولفات – تیپ 5) یا سیمان پرتلند با خاکستر مواد کوره کنترل نمود. (مورد اخیر جایی قابل استفاده است که سیمان پرتلند با خاکستر یا سیمان پوزولانی را بتوان استفاده نمود)

ایده اصلی در استفاده از این قبیل سیمان ها ، ساخت مخلوط متراکم برای کاهش نفوذ پذیری بتن است. این عمل حرکت رطوبت و واکنش شیمیایی اثرات سولفات ها را کاهش می دهد. همچنین این ترک ها را می توان با استفاده از تزریق مواد اپوکسی تعمیر نمود.

مطالعه مقالات مربوطه

شن و ماسه
فیسینگ پل

جنس شن و ماسه

جنس شن و ماسه تقریبا جنس شن و ماسه طبیعی در اختیار ما نیست و ممکن است از همه نوع سنگی در آن وجود داشته

ادامه مطلب »
بتن اکسپوز
دسته‌بندی نشده

بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز چیست؟ بتن اکسپوز یا بتن نما به پنل های پیش ساخته بتنی گفته می شود که روی سطح پایانی کار ، بر روی

ادامه مطلب »
قطعات پیش ساخته بتنی
دیوار پیش ساخته بتنی

قطعات بتنی پیش ساخته

قطعات بتنی پیش ساخته در این مطلب قصد داریم برخی قطعات بتنی پیش ساخته را شرح دهیم ؛ با ما همراه باشید. انواع قطعات بتنی

ادامه مطلب »
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *