ترک های ناشی از حمله سولفات به سیمان در بتن

حمله سولفات به سیمان

آنچه در این مطلب می خوانید:

ترک های ناشی از حمله سولفات به سیمان در بتن

در این مطلب قصد داریم راجع به ترک ناشی از حمله سولفات به سیمان در بتن صحبت نماییم.

به طور کلی ترک های حاصل از اثرات شیمیایی شامل ترک های ناشی از خوردگی آرماتورها (معمولا ناشی از اکسیداسیون فولاد در شرایط رطوبت یا عدم کافی بودن پوشش آرماتور و یا وجود خلل و فرج در بتن و دلایل متعدد دیگر ، اثر کلر روی میلگردها در شرایط رطوبت یا کاهش PH ناشی از کربناسیون در بتن) یا واکنش مواد قلیایی در سیمان یا سیلیکات ها و کربنات ها که ممکن است در مصالح وجود داشته باشند (به خصوص در دولومیت ها) که به طور کلی باعث ایجاد یک فشار انفجاری درونی رو به رشد ناشی از عکس العمل شیمیایی (تغییر حجم) می شوند هستند.

برخی از ترک ها به نقاطی که با اتمسفر ، آب ، خاک یا به جزء اصلی بتن که خود می تواند آلوده کننده یا واکنش دهنده باشد در ارتباط هستند محدود می شوند یا اینکه ممکن است کیفیت بتن جزء مورد نظر دارای طبیعت متخلخل و نفوذ پذیر باشد که می تواند اجازه ورود آب و رطوبت را بدهد.

در نتیجه ، با وجود اینکه هسته بتن وضعیت نرمالی دارد ، نقاطی از بتن به شکل وصله های خورده شده و زنگ زده (که با ترک های خشن در طول خط مسیر میلگرد گذاری و نهایتا با ورقه شده بتن دنبال می شوند ، بجز جایی که امکان تعمیر آن وجود دارد) آشکار خواهند شد. (در مناطق ساحلی و کنار دریا)

حمله سولفات به سیمان

ممکن است ترک هایی نیز ناشی از واکنش قلیایی سنگدانه ها (با یک ماده ژلاتینی یا شبیه عسل خشکیده در نتیجه ترک) جایی که این سنگدانه ها شامل سیلیکات های فعال و کربنات ها بوده و با مواد قلیایی در سیمان واکنش می دهند ، آشکار شوند. همچنین ترک های ناشی از عکس العمل شیمیایی رو به رشد بین سولفات ها (بتن متخلخل در شرایط رطوبت) که در محیط خورنده آب دریا یا زمین و آب یا زیر خاک یا با آلوده شدن در حین ساخت بتن و سیمان ایجاد می شوند (که در ترکیب تری کلسیم آلومینات در سیمان پرتلند تیپ I معمولی وجود دارد) و در جایی که شرایط غالبی وجود داشته باشد آشکار خواهند شد.

این واکنش ها معمولا در جایی که درجه حرارت محل قرارگیری سازه بیشتر از 30 درجه سانتیگراد نیست ، در قسمت اصلی عمر سازه اتفاق می افتد.

این ترک ها را می توان با استفاده از سیمان پرتلند با C3A کم (بتن مقاوم در مقابل سولفات – تیپ 5) یا سیمان پرتلند با خاکستر مواد کوره کنترل نمود. (مورد اخیر جایی قابل استفاده است که سیمان پرتلند با خاکستر یا سیمان پوزولانی را بتوان استفاده نمود)

ایده اصلی در استفاده از این قبیل سیمان ها ، ساخت مخلوط متراکم برای کاهش نفوذ پذیری بتن است. این عمل حرکت رطوبت و واکنش شیمیایی اثرات سولفات ها را کاهش می دهد. همچنین این ترک ها را می توان با استفاده از تزریق مواد اپوکسی تعمیر نمود.

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.