ترک های انقباض خمیری بتن (جمع شدگی خمیری)

ترک های انقباض خمیری بتن (Plastic shrinkage cracks) در حدود یک ساعت پس از بتن ریزی اتفاق می افتد. (اگر در بتن از افزودنی کند گیر کننده استفاده شود این زمان ، بیشتر است) اگر چه این ترک ها ممکن است اغلب تا مدت زمان زیادی ، ناشناخته و مخفی باشند.

این ترک ها از سطوح در معرض دید و از محلی که تبخیر آب از سطح بتن اتفاق می افتد شروع می شوند و باعث بروز جمع شدگی (انقباض) در لایه های بتن خواهند شد.

بتنی که در حالت الاستیک قرار دارد مقاومتی در برابر نیروهای کششی نداشته و با ایجاد ترک از میان شیره چسبنده بتن و اطراف سنگدانه ها و محل میلگرد گذاری و حرکت به سمت وجه مخالف ، این نیروها را آزاد می کند. این ترک ها را نباید با ترک های طولانی مدت انقباض اشتباه کرد. ترک های انقباض خمیری معمولا در دال ها که مراقبت دقیقی از آنها به عمل نیامده است ایجاد می شوند. در دال های بتنی که به طور دقیق ماله کشی شده اند قاعدتا نباید ترک های انقباض خمیری مشاهده شود زیرا عمل ماله زدن ، حالتی از تراکم کردن مجدد است که این عمل باعث بستن این ترک ها می شود. (البته این ماله کشی نمی تواند عمل درز گیری را در مخلوط جامد بتن انجام دهد و باعث بروز ترک های ناشی از نشست می گردد)

ترک های انقباض خمیری بتن

جهت مطالعه مطالب لاتین در ارتباط با ترک های انقباض خمیری بتن ، لینک زیر را کلیک نمایید.

(ترک های انقباض خمیری بتن)

مطالعه مقالات مربوطه

بتن سبک
دیوار پیش ساخته بتنی

بتن سبک

بتن سبک امروزه صنعت تکنولوژی در دنیا درحال پیشرفته شدن است تا بتواند زندگی را برای ما انسان ها آسان تر کند. این پیشرفت در

ادامه مطلب »
بتونیر
دیوار پیش ساخته بتنی

بتونیر

بتونیر شناخت بتونیر : میکسرهایی که در ظرفیت های کم و مخصوصا در کارهای کوچک استفاده می شوند اصطلاحا بتونیر نامیده می شوند. اهمیت این

ادامه مطلب »
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *