ترک نشست خمیری در بتن

ترک نشست خمیری در بتن

آنچه در این مطلب می خوانید:

ترک نشست خمیری در بتن

ترک نشست خمیری در بتن (plastic settlement cracks) در حالتی که مقدار زیادی شیره ی بتن در یک نقطه تجمع نموده و به مانعی نظیر میلگردهای بتن مسلح و رو به پایین برخورد نماید رخ خواهند داد. این مانع ، پشت بتن را شکسته و باعث تشکیل حفره یا خلل و فرج در زیر سطح بتن خواهد شد.
بنابراین می توان گفت :
• ترک ها مستقیما روی آرماتورهای کششی یا روی میلگردهای نزدیک بالای مقطع تشکیل می شوند.
• ترک ها در ستون ها و دیوارهای باریک ، جایی که گفته می شود علت ته نشینی و رسوب در نتیجه ی عملکرد قوسی بتن در یک معبر باریک می باشد تشکیل ، که البته ممکن است به دلیل وجود میلگرد های افقی تشدید شوند.
• ترک ها در محل تغییر عمق مقطع تشکیل می شوند.

ترک نشست خمیری در بتن پیش ساخته

جلوگیری از بروز ترک نشست خمیری در بتن :

برای این منظور 3 راه حل وجود دارد:

1. کاهش تعرق بتن و بنابریان کاهش در نشست
2. کاهش موانع برای رسوب و ته نشینی
3. به کار بردن عمل دوباره ویبره نمودن بتن
مخلوط های وارد کننده حباب هوا و افزاینده های کارایی بتن ، مقدار آب بتن را کاهش و در نتیجه ، عرق کردن ، نشست و ته نشینی را کاهش داده و ترک های نشست خمیری را کم می کنند. این منظور را با دوباره ویبره نمودن بتن بلافاصله پس از اینکه بتن شکل گرفت می توان انجام داد. (شکل گیری در یک ساعت اول بتن ریزی و در صورت استفاده از دیرگیر کننده ، زمان بیشتر ولی قبل از آن که بتن سفت شود) دوباره ویبره نمودن نباید خیلی زود انجام شود در غیر اینصورت مرحله خیلی کوتاهی ناشی از عرق کردن نیز می تواند باعث بروز ترک نشست خمیری در بتن گردد. زمان صحیح این عمل را به آسانی و با انجام چند آزمایش ساده می توان تعیین نمود.
این کمترین زمانی است که سر ویبراتور را می توان داخل بتن فرو برد و بیرون آورد بدون اینکه هیچ اثری از آن باقی بماند. عمل دوباره ویبره کردن اغلب فقط راهی برای کنترل ترک نشست خمیری مخصوصا در مقاطع عمیق است. ماله کشیدن سطوح می تواند این ترک ها را تشدید کند زیرا اعمال فشار ممکن است فقط باعث نشست بیشتر در ماده جامد شود. بنابراین جلوگیری از ترک های انقباض خمیری باعث تشدید ترک های نشست خمیری و بالعکس می گردد.

اندازه گیری های کمکی برای کنترل ترک های نشست و انقباض خمیری در بتن :

ترک های پلاستیک که اغلب در وجوه فوقانی مقطع ایجاد می شوند شامل ترک های انقباض در دال ها ، ترک های نشست خمیری در بالای تیر های عمیق و دیوارها می باشند. بنابراین این ترک ها می توانند قابل دسترس بوده و با یکدیگر ترکیب و در ابتدای سن بتن شکل گیرند. در نتیجه عاقلانه نیست تا زمانی که مطمئن شویم اثرات بلند مدت این ترک ها فرونشسته باشد ترک های خمیری را با مصالح صلب و سفت پر نمود. تعمیر ترک های انقباض خمیری در دال های جاده ها به طور مشخص کار مشکلی نیست ؛ چون ترک ها در بالای دال ، وسیع بوده و می توانند به سرعت آلودگی را در خود جمع کرده که متعاقبا ممکن است باعث ورقه شدن بتن و جلوگیری از کاربری رضایت بخش بعدی مواد درز گیری گردند. به طور واضح ترک های وسیع در دال ها ، مشابه پوسته شدن و ورقه شدن بتن می باشند.
ترک های خمیری بسته به طبیعت شان ، از میان مخلوط سیمان و ذرات مصالح سنگی عبور کرده بنابراین آنها خیلی خشن و ناهموار بوده و قادر به انتقال برش ایجاد شده توسط میلگردهایی که مصالح را به یکدیگر قفل کرده اند می باشند. در نتیجه تعمیرات اساسی سازه و استفاده از اپوکسی یا رزین پلی استر نیاز نخواهد بود و برتری ندارد.
در بسیاری مواقع ، یک روش ساده برس زدن دوغاب و ملات سیمان در داخل ترک ها است. این کار باید به سرعت بعد از بتن ریزی انجام گیرد. البته ممکن است به عنوان مکمل بعدا مقداری درزگیر نفوذ کننده کارا و روان و در صورتی که انقباض حرارتی یا انقباض ناشی از خشک شدن به دلیل حرکت های اضافی انجام شود لازم باشد.
برای از بین بردن خطر فساد تدریجی در فولاد و در صورتی که بتن در یک موقعیت قابل رویت در نما قرار داشته باشد ترک نشست خمیری باید به طور موثر درزگیری و بسته شوند.

ترک نشست خمیری در بتن

جهت مطالعه مصالب لاتین در ارتباط با این موضوع ، روی لینک زیر کلیک نمایید.

(ترک نشست خمیری در بتن)

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.