ترک ناشی از پوسیدگی آرماتور در بتن

در این مطلب قصد داریم راجع به ترک ناشی از پوسیدگی آرماتور در بتن بحث نماییم. لازم به ذکر است که پوسیدگی آرماتور مورد اشاره در این مقاله ناشی از دو نوع واکنش می باشد. اولی کربناسیون بتن و دومی قرار گرفتن در معرض رطوبت و اتمسفر.

ترک ناشی از پوسیدگی آرماتور به دلیل کربناسیون در بتن :

کربناسیون فرآیندی است که در آن دی اکسید کربن (موجود در اتمسفر) تحت تاثیر با هیدروکسید کلسیم (غیر محلول در آب خالص) موجود در بتن سازه واکنش می دهد و در نتیجه ی شکل گیری کربنات کلسیم در این واکنش ، خاصیت اسیدی زیاد شده چون PH در مخلوط بتن کاهش می یابد. در نتیجه ، میلگردهای فولادی خورده می شوند. زیرا قلیایی های بتن با کاهش PH کم می شود و در طی فرایند کربناسیون ، انفعال پذیری اطراف میلگرد تنزل پیدا می کند.

افزایش حجم و پیامدهای ناشی از خوردگی (اکسید ترکیبات آهن که حجمی بیشتر از حجم فولاد اولیه دارد) باعث ایجاد یک تنش شعاعی قوی اطراف میلگردهای فولادی می شود که در نتیجه ی آن ترک های شعاعی موضعی در محل ایجاد می شوند که به راحتی در دسترس اکسیژن ، رطوبت و یون های کلر در بتن قرار دارد و شرایطی را ایجاد می کند که خوردگی ادامه یافته و باعث بروز ترک های بیشتری شده و نهایتا یک گسیختگی و شکاف عمده ایجاد می شود. در اینجا نیز عامل تراکم در بتن کمک زیادی به مقابله با اثرات شیمیایی خواهد نمود.

ترک ناشی از پوسیدگی آرماتور در بتن

ترک ناشی از پوسیدگی آرماتور به دلیل قرار گرفتن در معرض رطوبت و اتمسفر :

آرماتورها ، فولادهای پیش کشیده و بیشتر عناصر فولادی اگر در معرض رطوبت اتمسفر و در معرض دید قرار گیرند دچار خوردگی ناشی از واکنش شیمیایی با اکسیژن خواهند شد. این واکنش حتی اگر فولاد درون بتن قرار گرفته باشد ادامه دارد. چون اکثر پوسیدگی ها باعث ایجاد حجمی بیشتر از حجم فلز اولیه می شوند ، این فرآیند تولید تنش های شعاعی بزرگی اطراف بتن کرده و پکیدگی در بتن ایجاد می شود که به شکل یک خط اثر از ترک می باشد. این ترک می تواند بتن را به صورت ورقه هایی از هم جدا کرده (ورقه ورقه شدن) و سرانجام ، خسارت ایجاد می شود.

استفاده از بتن متراکم برای مقابله با مشکل پوسیدگی مفید است اما در وهله ی اول ، فولاد پوسیده نباید مورد استفاده قرار گیرد زیرا زودتر در معرض خطر قرار می گیرد.

مطالب پیشنهادی :

(پوسیدگی آرماتور در بتن)

مطالعه مقالات مربوطه

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *