ترک ناشی از پوسیدگی آرماتور در بتن

پوسیدگی آرماتور در بتن

آنچه در این مطلب می خوانید:

ترک ناشی از پوسیدگی آرماتور در بتن

در این مطلب قصد داریم راجع به ترک ناشی از پوسیدگی آرماتور در بتن بحث نماییم. لازم به ذکر است که پوسیدگی آرماتور مورد اشاره در این مقاله ناشی از دو نوع واکنش می باشد. اولی کربناسیون بتن و دومی قرار گرفتن در معرض رطوبت و اتمسفر.

ترک ناشی از پوسیدگی آرماتور به دلیل کربناسیون در بتن :

کربناسیون فرآیندی است که در آن دی اکسید کربن (موجود در اتمسفر) تحت تاثیر با هیدروکسید کلسیم (غیر محلول در آب خالص) موجود در بتن سازه واکنش می دهد و در نتیجه ی شکل گیری کربنات کلسیم در این واکنش ، خاصیت اسیدی زیاد شده چون PH در مخلوط بتن کاهش می یابد. در نتیجه ، میلگردهای فولادی خورده می شوند. زیرا قلیایی های بتن با کاهش PH کم می شود و در طی فرایند کربناسیون ، انفعال پذیری اطراف میلگرد تنزل پیدا می کند.

افزایش حجم و پیامدهای ناشی از خوردگی (اکسید ترکیبات آهن که حجمی بیشتر از حجم فولاد اولیه دارد) باعث ایجاد یک تنش شعاعی قوی اطراف میلگردهای فولادی می شود که در نتیجه ی آن ترک های شعاعی موضعی در محل ایجاد می شوند که به راحتی در دسترس اکسیژن ، رطوبت و یون های کلر در بتن قرار دارد و شرایطی را ایجاد می کند که خوردگی ادامه یافته و باعث بروز ترک های بیشتری شده و نهایتا یک گسیختگی و شکاف عمده ایجاد می شود. در اینجا نیز عامل تراکم در بتن کمک زیادی به مقابله با اثرات شیمیایی خواهد نمود.

ترک ناشی از پوسیدگی آرماتور در بتن

ترک ناشی از پوسیدگی آرماتور به دلیل قرار گرفتن در معرض رطوبت و اتمسفر :

آرماتورها ، فولادهای پیش کشیده و بیشتر عناصر فولادی اگر در معرض رطوبت اتمسفر و در معرض دید قرار گیرند دچار خوردگی ناشی از واکنش شیمیایی با اکسیژن خواهند شد. این واکنش حتی اگر فولاد درون بتن قرار گرفته باشد ادامه دارد. چون اکثر پوسیدگی ها باعث ایجاد حجمی بیشتر از حجم فلز اولیه می شوند ، این فرآیند تولید تنش های شعاعی بزرگی اطراف بتن کرده و پکیدگی در بتن ایجاد می شود که به شکل یک خط اثر از ترک می باشد. این ترک می تواند بتن را به صورت ورقه هایی از هم جدا کرده (ورقه ورقه شدن) و سرانجام ، خسارت ایجاد می شود.

استفاده از بتن متراکم برای مقابله با مشکل پوسیدگی مفید است اما در وهله ی اول ، فولاد پوسیده نباید مورد استفاده قرار گیرد زیرا زودتر در معرض خطر قرار می گیرد.

مطالب پیشنهادی :

(پوسیدگی آرماتور در بتن)

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.