تراک میکسر

تراک میکسر

آنچه در این مطلب می خوانید:

تراک میکسر

در عملیات نصب قطعات پیش ساخته بتنی نظیر دیوار بتنی ، فیسینگ بتنی ، قرنیز بتنی و بعضا نیوجرسی بتنی و غیره نیاز به تامین بتن تازه جهت اجرای مگر و یا بتن ریزی پشت قطعات می باشد. با توجه به اینکه این بتن ها توسط تراک میکسر به محل نصب قطعات بتنی پیش ساخته ، حمل می شوند در این مطلب قصد خواهیم داشت راجع به این وسیله مطالبی را ارائه دهیم.

شناخت تراک میکسر :

تراک میکسر مخزنی برای حمل بتن است که در حین انتقال بتن ، آن را می چرخاند ، مخلوط می کند و مانع گیرش آن تا محل مصرف نهایی می شود. این مخازن قابلیت نصب بر روی تریلی ، کامیون و یا حتی واگنهای ریلی نیز دارند. می توان از تراک میکسر ها برای تکمیل عملیات اختلاط نیز استفاده کرد. اگر از تراک میکسرها به عنوان انتقال دهنده بتن ساخته شده توسط بتن مرکزی استفاده شود ، تراک میکسر تنها به عنوان واحد همزن عمل می کند. اگر مواد خشک در داخل تراک میکسر ریخته شود و اختلاط انجام شود حجم بتن ساخته شده حداکثر 63 درصد ظرفیت اسمی تراک میکسر و اگر بتن ساخته شده توسط دستگاه بتن مرکزی را تراک میکسر حمل نماید ، به 80 درصد ظرفیت اسمی تبدیل می شود.

تراک میکسرها می توانند 3 مرحله ی بارگیری ، انتقال از محل تولید به محل مصرف و تخلیه را بخبی انجام دهند. هر سه مرحله به دلیل اهمیت زمان در گیرش بتن ، باید بدون هرگونه اتلاف زمان انجام شوند. برای انجام مناسب عمل اختلاط در محفظه میکسر ، حدود 55% تا 60% از حجم هندسی مخزن با بتن پُر می شود و بقیه خالی می ماند.

مخازن تراک میکسرها عمدتا دارای دو سرعت چرخش متفاوت هستند. سرعت مخلوط سازی 10 الی 14 دور در دقیقه در هنگام ریختن مواد و مصالح بتن تازه درون مخزن باعث اختلاط کامل اجزای بتن می شود. سرعت همزدن 3 الی 5 دور در دقیقه برای انتقال بتن به کار می رود و باعث جلوگیری از گیرش بتن تا رسیدن به محل مصرف می شود. بتن باید پس از ریخته شدن همه مصالح در داخل میکسر ، حدود 70 تا 100 بار با سرعت مخلوط سازی چرخانده شود. وجود آب قبل از آغاز اختلاط در میکسر الزامیست. به ازای افزودن آب بعد از اختلاط بتن به درون مخزن ، میکسر باید حداقل 30 چرخش اضافه با سرعت اختلاط انجام دهد. چرخش های اضافی میکسر باید با سرعت همزدن انجام شوند و در کل نباید تعداد چرخش های اختلاط بیش از 250 مرتبه شود.

از مهمترین فاکتورها در زمان مخلوط سازی ، نوع و ترتیب اضافه شدن مصالح است. اگر مصالح به طور خشک ، مخلوط و وارد میکسر شوند ، زمان مخلوط سازی بسیار کاهش می یابد. بتن در تراک میکسرها به زمان مخلوط سازی حدود 8 الی 15 دقیقه نیاز دارد. پرهیز از اختلاط زیاد به منظور جلوگیری از افزایش ترک ها و دمای مخلوط بتن و خارج شدن هوای مفید موجود در مخلوط بتن الزامیست.

تراک میکسر بتن

تقسیم بندی تراک میکسر ها بر اساس نوع مخزن چرخان :

الف) تراک میکسرهای سر باز با تیغه های چرخان

ب) مخروط چرخان با محور کج یا افقی

میکسرهای با محور کج ، متداولترین تراک میکسرها هستند و در دو نوع اند که یکی از انتهای ماشین و دیگری از جلوی ماشین تخلیه می گردد. در مدل تخلیه از جلو ، ناودانی تخلیه عمدتا به شکل هیدرولیکی از اطاق راننده برای ریختن بتن در محل هدایت می شود و گرانتر از نوع اول است. نوع تخلیه از جلو دارای شاسی با قابلیت نگه داشتن ارتفاع در پایین می باشد. با تغییر جهت چرخش میکسر ، بتن توسط پره های مخزن به سمت ورودی تخلیه می شود.

این میکسرها قابلیت نصب بر تریلی و کامیون را دارند. نوع عملیات بیانگر مقرون به صرفه تر بودن هر نوع است. پیمانکاران کارهای بتنی ، نوع تخلیه از جلو را به علت نیاز نیروی کمتر کاری و کارگر مورد نیاز ، ارجح می دانند.

نصب شیر توقف جریان آب در زیر مخزن آب برای ماشین هایی که در هوای سرد به کار می روند ، در صورت احتمال یخ زدگی در مسیر آب ، می تواند از یخ زدگی لوله جلوگیری کند. عایق سازی بدنه ی میکسر نیز موثر است. نصب پوشش فلزی روی محفظه میکسر و مخزن آب هنگام تخلیه ی بتن در هوای بسیار گرم توصیه می شود. تراک میکسر پس از تخلیه بتن دچار کاهش وزن شدید در راه برگشت می شود. می توان یکی از چرخ های یکی از محورها را (اولین محور عقبی) بالا کشید و از کار انداخت ، اما ضریب ایمنی وسیله نقلیه بسیار تفاوت خواهد کرد.

در این قسمت ، بخش های مختلف یک میکسر بتن را بر اساس شماره گذاری روی عکس زیر بیان می نماییم :

میکسر بتن
 1. مخزن
 2. اسکوپ
 3. شوت
 4. قیف
 5. حلقه راهنما
 6. راهنمای غلتک
 7. سیستم شوت
 8. تانک آب
 9. سوئیچ
 10. پمپ هیدرولیک
 11. اهرم کنترل عقب
 12. بخش ورودی آب
 13. اهرم کنترل کننده آب
 14. جعبه دنده ، موتور و فن خنک کننده

 

برای کاهش چسبندگی بین بتن و دیواره ، سطوح داخلی تراک میکسرها را بسیار صاف و صیقلی می سازند. تسریع در عملیات بارگیری و تخلیه و همچنین بهینه سازی اختلاط و حداکثر شدن ظرفیت میکسر به دلیل هندسه دوار و سیلندری میکسرهاست که نتیجه عملی آن اقتصادی تر شدن کل عملیات خواهد بود. از آنجا که بدنه داخلی مخزن مخلوط کننده دوار (میکسر) و مخصوصا دهانه تغذیه میکسر و شوت خروجی آن در معرض سایش و خوردگی بسیار ، جنس فولادشان از نوع مرغوب و با مقاومت بالا در مقابل سایش است. ضخامت این ورق های فلزی با دقت و توجه به الگوی سایش تعیین می شود تا اضافه وزن بی ثمر به وجود نیاید. تیغه های چرخشی در سیلندر پیوسته جوش خورده اند و در تمامی سطوح در برابر سایش حفاظت شده اند. پس از تخلیه بتن ، بدنه داخلی را بوسیله ی یک پمپ آب تعبیه شده در ماشین کاملا شستشو می دهند. این پمپ نباید برای تامین روانی و کارایی بتن و افزودن آب به مخلوط بتن استفاده شود چون موجب بهم ریختن نسبتهای اجزای بتن و از بین رفتن مقاومت و کیفیت بتن می شود.

ممکن است نیروی محرکه چرخش مخزن میکسر از موتوری جدا از موتور خود تراک تامین گردد که موجب استقلال حرکت دورانی میکسر از حرکت اتومبیل بویژه به هنگام حرکت در جاده می شود و از تغییرات سرعت چرخش به دلیل تغییر سرعت ماشین در هنگام حرکت یا ایستادن پشت چراغ راهنمایی ، پیشگیری می کند. از طرفی باعث هزینه اضافی و وزن اضافی موتور دیگری می شود که هزینه سوخت مصرفی را بالا میبرد. در این ماشین ها مخزن به گونه ای طراحی می شود که مرکز ثقل برای افزایش امنیت در هنگام حرکت در جاده ها در زمان حرکت با سرعت های بالا ، پایین می افتد. می توان روی ماشین های تراک میکسر ، پمپ بتن تیرک دار نصب کرد تا در حجم های کم بتن ریزی به دلیل جلوگیری از درگیر شدن دستگاه مجزای پمپ برای بتن ریزی کم حجم به کار رود.

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.