بکهو لودر و انواع آن

شناخت بکهو لودر (Backhoe loader):

این ماشین از ترکیب یک لودر در جلو و یک بیل کانال کن در عقب در حالی ساخته شده است که اندازه اش از هر کدام به تنهایی کوچکتر است و می­ تواند کار بیل و لودر را در خاکهای نرم یا کشاورزی انجام دهد. بکهو لودر برای عملیات­ های کم حجم مثل بارگیری کامیون های حمل خاک، کندن کانال­ های کوچک و متوسط برای لوله گذاری، پی کنی و خاکبرداری­های سبک، حمل لوله­ ها، برداشتن موانع و لایروبی به کار می­رود لذا نسبت دادن اصطلاح همه کاره کارگاه بدان معقول است. لازم به ذکر است که در عملیات نصب قطعات پیش ساخته بتنی نیز علی الخصوص نصب دیوار بتنی، هنگام کنده­ کاری زیر فونداسیون­­ ها، معمولا از بکهو استفاده می­شود.

بکهو

اجزای بکهو­لودر:

بیل مکانیکی که مانند دیگر بیل­ ها بوده ولی دارای سیستم هوشمند برگشت به عمق حفاری می باشد. یعنی بیل پس از تخلیه اتوماتیک وار، به محل تخلیه برمی گردد. زاویه بیل با افق می تواند مثبت و منفی 60 درجه باشد و تا ارتفاع 5 متر بالا رود. ظرفیت جام 0.07 تا 5 درصد متر مکعب می باشد و در کل جام آن همان جام لودرها با همان ویژگی­ هاست. بیل مکانیکی و بیل لودر هر کدام 2 سیلندره و پایه­ های تعادل هر کدام تک سیلندره هستند. برای خنک نمودن روغن هیدرولیک سیستمی برای خنک سازی آن دارای سیستم هوشمند برای کنترل فشار در هر لحظه عملیات وجود دارد. بکهو لودر دارای موتور 4 سیلندر، حجم مخزن سوخت 130 تا 160 لیتری، قدرت موتور 150 اسب بخار و نیازمند 8 تا 15 لیتر روغن موتور است.

در شکل زیر نقش پایه­ های بکهو لودر در حین کار بیل را مشاهده می فرمایید.

بکهو لودر

انواع بکهو:

  • بکهو ثابت
  • بکهو تمام گردان
  • بکهو لودر کشویی مکانیکی
  • بکهو لودر کشویی هیدرولیکی

بکهو ثابت:

بکهویی کامل (هم بیل هم لودر) می باشد. دارای توان بیشتری به دلیل ثابت بودن محور گردان و قدرت چرخش تا 180 درجه است.

بکهو ثابت

بکهو تمام گردان:

امکان عدم وجود فرانت لودر و کابین وجود دارد. دارای قسمت گرداننده در بالای محور عمودی و توانایی چرخش تا 270 درجه می باشد. قابلیت کشویی شدن ندارد و عمق حفاری اش از انواع دیگر کمتر است.

بکهو تمام گردان

بکهو لودر کشویی مکانیکی:

با اضافه نمودن قابلیت کشویی شدن به جوانب از منتهی الیه سمت راست شاسی به منتهی الیه سمت چپ آن به صورت مکانیکی به محور گردان بکهو ثابت حاصل شده است که باعث استفاده زیاد آن در شهر­ها نسبت به انواع دیگر شده است.

بکهو لودر کشویی مکانیکی

بکهو لودر کشویی هیدرولیکی:

قابلیت کشویی شدن را آسانتر ساخته و خسارتی را نیز به سطح آسفالت در هنگام کشش برای کشویی شدن وارد نمی ­سازد که نتیجه آن کاربرد بیشتر از انواع دیگر است.

بکهو لودر کشویی هیدرولیکی

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *