بونکر سیمان

شناخت بونکر سیمان :

تامین سیمان فله مورد نیاز کارگاه بتن پیش ساخته (در این کارگاه ها ، محصولاتی نظیر دیوار پیش ساخته بتنی ، نیوجرسی بتنی ، قرنیز پیش ساخته بتنی ، فیسینگ پیش ساخته بتنی و غیره تولید می شود) با استفاده از تجهیزاتی از کارخانه به محل آورده می شود. از آنجا که رطوبت به سرعت جذب سیمان می شود می توان از بونکرهای سیمان که سیمان را در برابر عوامل محیطی محافظت می کند استفاده کرد. این بونکرها مشابه سیلوها هستند و عموما با حجم های 15 و 30 متر مکعب ساخته می شوند. سیمان درون مخزن می تواند به سهولت به سیلوهای ذخیره منتقل شود. بونکرها می توانند به شکل ریلی و یا کامیونی باشند. امکان حمل این تانکرها بر روی بارج ها و کشتی ها وجود دارد. در بونکر ریلی می توان تعدادی تانکر را بر روی یک سیستم حمل ریلی نصب ، به یک لوکوموتیو متصل و تا محل مورد نظر حمل کرد. طراحی همه ی تانکرها به شکلیست که سیمان به راحتی و کامل از آنها خارج گردد.

بونکرهای کامیونی با عملکرد آسان کاربرد بیشتری دارند و دارای یک مخزن هستند که معمولا یکپارچه بوده و با نصب بر روی یک شاسی ، به یک کامیون و یا تریلر متصل می شود. مخزن بونکر می تواند بر کامیون نصب یا به تنهایی عرضه شود. برای تخلیه راحت سیمان از تانکر ، مخزن بونکر در پایین به شکل مخروطی در می آید.

بونکر

بونکر سیمان متشکل از دو جزء اصلی مخزن و قسمت حمل است. بدنه ی مخزن از ورقه ی فولادی ساخته شده و دارای ضخامتیست که با توجه به فشاری که به بدنه از داخل وارد می گردد محاسبه شده و به کار می رود. جوشهای بکار رفته در مخزن با کیفیت خاص مربوط به مخازن تحت فشار صورت می گیرد. جنس بدنه از داخل دارای کمترین چسبندگی بین دیواره و مواد داخل می باشد و باعث تخلیه و هوادهی همه سیمان درون مخزن به وسیله شیرهای مربوط می شود. این شیرها توسط لوله ای به هم متصل می گردند تا سیمان به صورت یکپارچه از یک لوله خارج شود. دو دریچه در بالای این مخازن ، یکی سیمان را وارد و دیگری هوای داخل مخزن را به منظور کاهش فشار اضافی خارج می کند. این دریچه ها با لوله ورود سیمان از سیلو کاملا درگیر می شوند و از انتشار گرد و غبار جلوگیری می کنند. در تخلیه سیمان از بونکر مانند تخلیه از سیلو ابتدا سیمان درون تانکر به وسیله پمپ هوا ، هوادهی می شود سپس هوای وارد شده به درون سیمان ، آن را به صورت شناور در می آوردو همزمان با بازشدن دریچه های تخلیه ، سیمان از درون مخزن بونکر به داخل سیلو هدایت می شود. دمنده های هوا عمدتا کمپرسورهایی دوار هستند که هوا را از دریچه هایی دریافت نموده ، فشرده می نمایند و هوا را بدون ضربه و یکنواخت وارد مخزن می کنند.

بونکر سیمان

برای جلوگیری از ایجاد فشار بیش از حد مجاز ، فشار داخلی مخزن توسط فشار سنج هایی اندازه گیری و کنترل می شود. فشار داخلی مجاز 2 اتمسفر است. دسترسی به دریچه های بالایی از نردبان های روی بدنه میسر می باشد. نیمه بالایی مخزن حجم به مراتب بیشتری از نیمه پایینی دارد ، در نتیجه در زمان پُر بودنشان ، مرکز ثقل آنها دارای ارتفاع بیشتری می باشد که امکان واژگونی را در پبچ ها محتمل می سازد. هوایی که کمپرسور داخل مخزن می کند باید کاملا خشک و فاقد ذرات روغن و رطوبت باشد تا کیفیت سیمان کم نشود.

توان مصرفی این کمپرسورها در حدود 37 کیلو وات (51 اسب بخار) برای بونکرهای 27.7 متر مکعبی و 32 کیلو وات (30 اسب بخار) برای دو نوع دیگر بونکر است و دارای قدرت جابجایی هوا تا 375 متر مکعب بر ساعت هستند. قطر شیرهای پروانه ای تخلیه سیمان در حدود 3 اینچ است. سوپاپ هایی برای اطمینان از ایمنی کار برای پیشگیری از فشار بیش از حد داخل مخزن به کار می رود.

(بونکر سیمان)

مطالعه مقالات مربوطه

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *