بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده

آنچه در این مطلب می خوانید:

بتن پیش تنیده

تعریف بتن پیش تنیده :

هدف عمده از تولید بتن پیش تنیده ، کنترل کردن تنش های کششی و ترک های ناشی از اثر بارهای وارده در آن عضو می باشد.

مقایسه بتن پیش تنیده و بتن مسلح :

در بتن پیش تنیده به علت اینکه بتن و فولاد تحت تنش های بزرگتری قرار داشته و نیز به دلیل اتلافات پیش تنیدگی که در هر زمان باعث کاهش نیروی پیش تنیدگی می شود ، از مصالح با مقاومت بالا استفاده می شود. از بتن پیش تنیده برای دهانه های بزرگ و بارهای سنگین استفاده می گردد و نیز عدم وجود ترک های دائم باعث بهره برداری بهتر این سازه ها می شود زیرا به واسطه وجود نیروی پیش تنیدگی ، با کاهش بار ، ترک ها بسته و یا تا حدود زیادی از عرض آن ها کاسته می شود.

دوام و ایمنی بتن مسلح بیشتر است یا بتن پیش تنیده؟

بسیار مشکل می باشد حدس زد زیرا به طرح و اجرا بستگی دارد ولی در ساختمان های بتن پیش تنیده قبل از وارد آمدن بارهای بهره برداری ، توسط کشش در فولادهای پیش تنیدگی به شدت بارگذاری شده و بتن و فولاد تحت تنش های بزرگی قرار می گیرند و این خود یک نوع امتحان از نظر مطمئن بودن بتن و فولاد می باشد و همچنین وزن ساختمان های بتن پیش تنیده به مراتب کمتر از وزن ساختمان های بتن مسلح و … می باشد.

بتن پیش ساخته

طبقه بندی بتن پیش تنیده :

ـ بتن پیش کشیده و بتن پس کشیده :

در تیرهای پیش کشیده ابتدا در صورت وجود فولادهای معمولی تکمیلی و نیز فولادهای برشی در مقطع ، آن ها را در جای خود قرار داده و سپس فولادهای پیش تنیدگی در قالب مستقر شده و در دو انتها توسط مهارهای مخصوصی نگهداری و کشیده می شوند ؛ بعد از آن عملیات بتن ریزی در قالب صورت خواهد گرفت. تیر های پس کشیده دونوع می باشند : چسبنده و غیر چسبنده ؛ در بتن پس کشیده چسبنده ، اگر بعد از عملیات کشیدن فولاد ها از محل درز هایی که قبلاً تعبیه شده است داخل غلاف  اطراف فولاد های پیش تنیدگی جهت محافظت از فولاد و همچنین ایجاد چسبندگی ، دوغاب سیمان پمپاژ شود بتن پس کشیده چسبنده می گویند.

در بتن های پس کشیده غیر چسبنده ، در مسیر عبور فولاد های پیش تنیدگی ، غلاف توخالی در بتن تعبیه شده و سپس عملیات انجام می شود.

ـ بتن پیش تنیده کامل :

سازه بتن پیش تنیده کامل به سازه ای گفته می شود که تحت تاثیر بارهای بهره برداری در هیچ نقطه ای از آن ، تنش کششی وجود نداشته باشد.

ـ بتن پیش تنیده جزئی :

بتن پیش تنیده جزئی کاملاً بر عکس بتن پیش تنیده کامل می باشد و سازه بتن پیش تنیده جزئی به سازه ترک خورده تحت بارهای بهره برداری اطلاق می گردد. امروزه بیشتر آیین نامه های طراحی ساختمان ها و پل ها اجازه تنش کششی مشخصی را تحت بارهای بهره برداری می دهند.

مواد تشکیل دهنده یک سازه بتن پیش تنیده عبارت است از بتن ، فولادهای پیش تنیدگی و فولادهای غیر پیش تنیده معمولی که ممکن است به دلایل مختلف در عضو پیش تنیده قرار گیرد.

ـ بتن :

بتن مصرفی در سازه های پیش تنیده باید به دلایل زیر دارای مقاومتی بیش از مقاومت بتن مصرفی در سازه های بتن مسلح باشد. این بتن به علت قرار گرفتن تحت اثر نیروهای بزرگتر ، هرچه کیفیت آن بهتر باشد از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر می باشد. با استفاده از بتن با مقاومت بالا می توان ابعاد مقطع و در نتیجه وزن آن را کاهش داد.

ـ مشخصات فیزیکی فولادهای پیش تنیده :

 • مقاومت کششی زیاد که امکان تنش های زیاد در فولاد وجود داشته باشد
 • خاصیت ارتجاعی و خمیری تا تنش های بسیار بالا
 • مقاوم در برابر زنگ زدگی

فولادهای پیش تنیدگی به سه صورت تولید می شوند :

 • مفتول یا سیم
 • رشته یا کابل
 • میله

ـ مفتول های پیش تنیده :

مفتول های پیش تنیده معمولا با قطر 4 میلیمتر الی 8 میلی متر هستند. این نوع مفتول ها در بتن های پس کشیده و بتن های پیش کشیده مورد استفاده قرار می گیرد.

ـ کابل های پیش تنیده :

رشته یا کابل های پیش تنیده از به هم بافته شدن تعدادی مفتول به دور یکدیگر ساخته می شوند.  رشته ها معمولا به صورت 7 یا 20 تسمه تهیه می گردند که نوع اول آن بیشتر مورد استفاده قرار دارد. رشته 7 سیمه از تابیدن 6 سیم حول سیم میانی ساخته می شود و رشته ها همانند مفتول ها به صورت سستی معمولی یا سستی کم تهیه و تنش جاری شدن آن ها مشابه مفتول ها اندازه گیری می شود.

ـ میله های فولادی :

میله های فولادی با اضافه کردن آلیاژهای مخصوص هنگام تولید فولاد و سپس اصلاح سرد میلگردهای تولید شده تهیه می شوند و در نهایت عملیات آزاد کردن تنش را بر روی آن ها انجام می دهند.

قطعه بتنی پیش تنیده

هدف اصلی از پیش‌ تنیده کردن بتن :

هدف اصلی از پیش‌ تنیده کردن یک عضو بتنی ، محدود کردن تنش‌ های کششی و ترک ‌های ناشی از لنگر خمشی تحت تأثیر بارهای وارده در آن عضو می باشد. یکی از برتری ‌های بتن پیش‌ تنیده بر بتن‌ آرمه این است که برای یک دهانه و بارگذاری مشخص ، باید مقطع کوچکتری برای بتن پیش ‌تنیده در نظر گرفت. این صرفه‌ جویی در سازه‌ های با دهانه بزرگ بخش بزرگی از بار را کاهش می دهد.
کاربرد بتن پیش ‌تنیده معمولاً در عضوهایی است که تحت تأثیر خمش می باشد مانند:

 تیرها ، دال‌ها ، دیوارهای حائل و ستون‌ها ، ولی می توان از بتن پیش‌ تنیده درعضو هایی که تحت تأثیر کشش هستند مانند : لوله‌ها ، مخازن آب و غیره نیز به نحو درست استفاده کرد.

مزایای بتن پیش تنیده :

 • به حداقل رساندن اثر ترک در مقاطع بتن
 • کاهش وزن سازه با کاهش مقطع بتنی و اعضای بتنی سبک ‌تر
 • انعطاف‌پذیری در معماری (با پیش تنیدگی می توان عمق تیر ها را کاهش داد و همچنین امکان اجرای دهانه ‌های بزرگ ‌تر و افزایش فاصله بین ستون‌ها وجود دارد)
 • توانایی کنترل تغییر شکل در تیرها و سقف‌ های پیش‌ تنیده و کاهش خیز به سمت پایین
 • اقتصادی بودن سازه در بارگذاری ‌های سنگین و دهانه ‌های بزرگ

معایب پیش تنیدگی :

 • هزینه ‌بر بودن در مصالح و ساخت و حمل ‌و نقل
 • نیاز به جرثقیل بزرگ برای جابه ‌جایی قطعات و دقت بالا در ساخت آن
 • طراحی پیچیده‌ تر و نیاز به دانش فنی بالاتر برای ساخت و تولید آن

 • نکته بسیار مهم!!!

تخریب این نوع سقف به دلیل پتانسیل موجود درکابل ‌های کشیده شده پر خطر می باشد و حتماً از کادری متخصص کمک بگیرید.

جهت مطالعه مقالات لاتین در ارتباط با موضوع بتن پیش تنیده ، روی لینک زیر کلیک نمایید :

(بتن پیش تنیده)

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.