انواع سیمان پرتلند

سیمان اصطلاحا به ماده ای اطلاق می شود که با انجام واکنش شیمیایی با آب (واکنش هیدراسیون) ، نقش چسباندن مصالح سنگی به یکدیگر و تولید جسم سخت بتن را ایفا می کند. مواد اولیه ی سیمان عمدتا از خاک رس و آهک تشکیل شده است. در این میان آهک (CaO) حدود 63 درصد ، سیلیس (SiO2) حدود 20 درصد ، آلومین (Al2O3) حدود 6 درصد، اکسید آهن (Fe2O3) حدود 3 درصد و اکسید منیزیم (MgO) حدود 1.5 درصد از مواد اولیه ی سیمان را تشکیل می دهند. این مواد پس از پخت در کوره به روش تر یا خشک ، کلینگر سیمان را تشکیل می دهند. کلینگر سیمان به همراه 2 تا 3 در صد سنگ گچ جهت جلوگیری از گیرش سریع سیمان است.

اجزای سیمان عبارتند از :

  1. تری کلسیم سیلیکات به شکل 3CaO , SiOو با علامت اختصاری C3S.

این ماده نسبت به سایر اجزاء ، گیرش سریع تری داشته و در هنگام ترکیب با آب ، گرمای زیادی آزاد می کند (120 کالری بر گرم). C3S همچنین زمینه ی مستعدی را برای حمله سولفات ها به بتن فراهم می نماید.

  1. دی کلسیم سیلیکات به شکل 2CaO , SiO2 و با علامت اختصاری C2S.

این ماده بر خلاف C3S ، گیرش اولیه ی بالایی نداشته و دیر گیر است. از طرفی ترکیب C2S با آب ، گرمای کمی تولید می کند (62 کالری بر گرم).

  1. تری کلسیم آلومینات به شکل 3CaO , Al2O3 و با علامت اختصاری C3A.

این ماده با خصوصیاتی مشابه C3S ، گیرش اولیه ی بسیار بالایی داشته و از طرفی ، زمینه ی کاملا مستعدی برای حمله ی سولفات ها به بتن فراهم می کند. همچنین گرمای آزاد شده در اثر ترکیب شیمیایی C3A با آب بسیار زیاد است (حدود 210 کالری بر گرم).

  1. تترا کلسیم آلومینو فریت به شکل 4CaO , Al2O3 , Fe2O3 و با علامت اختصاری C4AF.

این ماده گیرش متوسطی داشته و پس از ترکیب با آب ، حدود 100 کالری بر گرم گرما آزاد می کند.

انواع سیمان پرتلند

انواع سیمان پرتلند :

استاندارد ASTM (American Society for Testing and Materials) پنج نوع سیمان پرتلند را معرفی می کند :

  1. سیمان نوع I: یک سیمان معمولی است که برای مصارف عمومی ساختمانی مناسب است.
  2. سیمان نوع II : یک سیمان اصلاح شده با خصوصیات متوسط است که نسبت به سیمان نوع I حرارت کمتری آزاد کرده و برای مصرف در محیط هایی که حمله ی ضعیفی از سولفات وجود خواهد داشت مناسب است.
  3. سیمان نوع III : یک سیمان زود گیر است ؛ به صورتی که در 24 ساعت اول ، بتنی با مقاومت حدود 2 برابر مقاومت بتن ساخته شده با سیمان نوع I تولید می کند. این سیمان همچنین یک سیمان پر حرارت محسوب می شود. مصرف سیمان نوع III برای ساخت بتن در هوای سرد به حهت آزاد کردن گرمای بیشتر و نیز کم کردن دوره ی مقاومت ، مناسب است. همچنین در تعمیرات فوری و نیز مواردی که در نظر باشد قالب ها سریع تر باز شوند ، استفاده از سیمان نوع III توصیه می شود.
  4. سیمان نوع Ⅳ : یک سیمان کندگیر و کم حرارت محسوب می شود. این سیمان معمولا در هوای گرم به دلیل تولید حرارت کمتر و تسهیل در امر مراقبت از بتن به کار می رود. همچنین می توان از این سیمان برای جلوگیری از اتصالات سرد در بتن ریزی های پیوسته استفاده کرد. از طرفی کاربرد سیمان نوع Ⅳ در بتن ریزی های حجیم ، باعث کاهش تنش های حرارتی خواهد شد.
  5. سیمان نوع Ⅴ : یک سیمان ضد سولفات و یا مقاوم در مقابل و یا مقاوم در مقابل حمله ی سولفات ها محسوب می شود. این سیمان همچنین تا حدودی خصوصیات دیر گیری داشته و نسبت به سیمان نوع I ، حرارت کمتری تولید می کند.

علاوه بر 5 نوع سیمان فوق ، انواع دیگری از سیمان تولید می شود که از جمله می توان به سیمان های حباب زا با انواع I-A ، II-A و III-A اشاره کرد. همچنین سیمان سفید ، سیملن های رنگی ، سیمان سرباره ای ، سیمان پوزولانی ، سیمان بنایی ، سیمان چاه نفت ، سیمان انبساطی و سیمان آلومینیم از انواع دیگر سیمان محسوب می شوند.

سیمان پرتلند

مطالب پیشنهادی :

 

جهت مطالعه مطالب لاتین در ارتباط با این موضوع ، روی لینک زیر کلیک نمایید :

(سیمان پرتلند)

مطالعه مقالات مربوطه

الیاف بتن
دیوار پیش ساخته بتنی

انواع الیاف بتن

انواع الیاف بتن الیاف بتن در اشکال و اندازه های مختلفی تولید می شوند که عبارتند از الیاف شیشه ای ، الیاف پلاستیکی ، الیاف

ادامه مطلب »
چسب بتن
دیوار پیش ساخته بتنی

چسب بتن

چسب بتن (concrete adhesive) چسب بتن پلیمر امولوسیونی است که موجب افزایش مقاومت کششی ، خمشی و دوام بتن می شود. این ماده یکی از

ادامه مطلب »
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *