انتخاب و ارزیابی مواد افزودنی بتن

همواره باید به دستور العمل های داده شده توسط سازنده ی مواد افزودنی توجه کرد.

اثرات یک ماده ی افزودنی باید در هنگام استفاده ی هم زمان با مواد خاص در صورت امکان در محل بررسی شود. این بررسی هنگامی ضرورت دارد که :

  • ماده افزودنی قبلا با چنین ترکیب خاصی از مواد ، استفاده نشده باشد.
  • انواع خاصی از مواد سیمانی استفاده شده باشد.
  • بیش از یک ماده افزودنی قرار است استفاده شود.
  • اختلاط و بتن ریزی در دمای خارج از محدوده ی پیشنهادی برای بتن انجام پذیرد.

همچنین کاربرد مواد افزودنی ، نیاز به مطالعه اجزای طرح اختلاط بتن دارد. نکات اصلی عبارتند از :

  • نوع و مقدار سیمان
  • نوع و مقدار مواد سیمانی مکمل
  • دانه بندی سنگدانه ها و میزان آب و هوا
  • شرایط آب و هوایی
ارزیابی مواد افزودنی بتن

آزمون در محل مخلوط پیشنهادی برای اطمینان از صحت کارایی ، پرداخت ، پمپاژ پذیری و زمان گیرش توصیه می شود. بسیاری از مواد افزودنی روی بیش از یک خصوصیت بتن تاثیر گذار هستند. سخت شدن سریع و تاخیر قابل توجه در گیرش مطلوب نیست. علت رفتار غیر عادی گیرش باید از طریق انجام مطالعاتی روی چگونگی تاثیر مواد افزودنی روی مواد سیمانی مورد استفاده ، بررسی گردد. گیرش زود هنگام به علت تغییر در نرخ واکنش میان تری کلسیم آلومینات و یون های سولفات در محلول در خلل و فرج سیال رخ می دهد. کند گیری بیش از حد می تواند به سبب استفاده ی بیش از حد مجاز مواد افزودنی یا با پایین امدن دمای محیط حاصل شود که هر دو دلیل هیدراسیون سیلیکات کلسیم را به تاخیر می اندازد.

نکته مهم دیگر در استفاده از مواد افزودنی هنگامی است که یک حد مجاز برای مقدار یون کلرید در بتن وجود دارد. این مواد افزودنی نباید حاوی یون کلرید به مقدار بیش از آنچه در آب آشامیدنی موجود است ، باشد. این حدود معمولا با درصد حداکثر یون کلرید بر حسب جرم سیمان بیان می شود ، اگرچه گاهی اوقات به صورت مقدار یون کلرید محلول در آب در واحد جرم سیمان یا بتن نیز مشخص می گردد.

روش های بیان شده در استاندارد های [ASTM C1152] و [C1218/C1218M] می تواند به ترتیب جهت اندازه گیری کلرید محلول در اسید و محلول در آب برای بتن یا ملات مورد استفاده قرار بگیرد. میزان یون کلرید موجود در مواد افزودنی را باید تعیین نمود تا با توجه به محدودیت های استفاده از کلر در بتن مشکلی ایجاد نشود. با وجود عبارت “بی کلرید” روی تمامی مواد افزودنی فروخته شده به صورت محلول ، همه ی آنها شامل مقدار کم ولی قابل اندازه گیری یون کلرید حاصل از آب آشامیدنی هستند.

اگرچه در منابع ، اساسا به تاثیر مواد افزودنی روی خواص خاص از بتن و ملات سخت شده یا تازه می پردازند اما ممکن است تولید کنندگان و مالکین به خصوصیات و تاثیرات دیگر آن نیز علاقمند باشند. مهمترین مسائلی که احتمالا ایجاد نگرانی می کند شامل کارایی ، پمپاژ پذیری ، ریختن و کیفیت پرداخت ، مقاومت ابتدایی ، استفاده مجدد از قالب ها و شکل ظاهری سطوح شکل داده شده است. این خصوصیات نیز در انتخاب ماده ی افزودنی و میزان مصرف آن تاثیر گذارند.

دست اندرکاران اجرای سازه های بتنی باید در نظر داشته باشند که به علت افزایش قیمت مواد و همچنین تولید مواد افزودنی جدید و بهینه ، نیاز به بازبینی پیوسته ی مزایای استفاده از مواد افزودنی می باشد.

مطالعه مقالات مربوطه

تراک میکسر
دیوار پیش ساخته بتنی

تراک میکسر

تراک میکسر در عملیات نصب قطعات پیش ساخته بتنی نظیر دیوار بتنی ، فیسینگ بتنی ، قرنیز بتنی و بعضا نیوجرسی بتنی و غیره نیاز

ادامه مطلب »
بتن اکسپوز
دسته‌بندی نشده

بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز چیست؟ بتن اکسپوز یا بتن نما به پنل های پیش ساخته بتنی گفته می شود که روی سطح پایانی کار ، بر روی

ادامه مطلب »
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *