ارزیابی چشمی بتن (بازرسی بصری)

ارزیابی چشمی بتن

آنچه در این مطلب می خوانید:

ارزیابی چشمی بتن (بازرسی بصری)

در این مطلب قصد داریم در مورد ارزیابی چشمی بتن یا بازرسی بصری بتن مطالبی را ارائه دهیم.

اولین گام در هر پروژه ترمیم یا بهسازی ، ارزیابی دقیق و منطقی از وضعیت فعلی سازه است.

بتن به دلایل متعددی از قبیل طراحی نامناسب ، انتخاب مصالح و یا کیفیت پایین ساخت می تواند معیوب باشد. ممکن است بتن در حین کاربرد نیز دچار زوال یا خرابی شود و در نتیجه امکان دارد بتن مسلح موجود نتواند آنگونه که در اصل مورد نظر بوده و طراحی شده است عمل نماید.

ارزیابی سازه های بتنی می تواند قبل و در حین فعالیت آن صورت گیرد. معمولا ارزیابی متعاقب بروز برخی علامات خرابی قابل رویت ، مسائل سازه ای و یا دوام که مربوط به عملیات اجرایی ضعیف است صورت می گیرد که به نوبه خود به مسائل ایمنی منتهی می شود.

مراحل ارزیابی یک سازه بتنی عبارتند از :

 1. ارزیابی چشمی بتن (بازدید عبوری)
 2. مروری بر داده های مهندسی
  • پرونده طراحی و اجرا
  • گزارشات بهره برداریو نگهداری
  • گزارشات مربوط به بتن (شامل مواد بکار رفته)
  • گزارشات بازرسی دوره ای
 1. ارزیابی وضعیت
  • برداشت نقایص مختلف
  • پایش
  • ارزیابی نقطه ای
  • نمونه برداری و آزمایش
  • تست غیر مخرب
  • تحلیل سازه
 1. ارزیابی نهایی
 2. گزارش ارزیابی وضعیت

دقت در نتایج هر ارزیابی ، بخصوص تعیین علت و دامنه مشکل ، به میزان درک و تلاشی که در انجام این روند به کار می رود بستگی دارد. یک بررسی سطحی یا بازرسی چشمی به اندازه تحقیق تفصیلی و عمیق که شامل برداشت اطلاعات ، نمونه برداری ، آزمایش و تلاشهای اکتشافی می باشد ، ارزیابی دقیق را فراهم نمی کند.

در ارزیابی ترک در بتن ، موقعیت و وسعت ترک ها و اطلاعات عمومی در مورد بتن به وسیله ارزیابی چشمی و در صورت لزوم ، با انجام تست های غیر مخرب و نمونه گیری انجام می شود. همچنین اطلاعات جمع آوری شده در مورد ترک ها باید با اطلاعات ثبت شده از نگهداری سازه ، مقایسه و کنترل شود. هرگونه تفاوت و اختلاف در اطلاعات ثبت شده و نتایج ارزیابی میدانی و اطلاعات ثبت شده در آزمایشات باید مورد توجه و بررسی کامل قرار گیرد. تنش های ناشی از بارهای اعمال شده و دلایل احتمالی ترک باید مشخص و تعیین شود. همه ی داده ها باید مجددا بررسی و توسط یک مهندس طراح و با تجربه تحلیل شود. مهندس باید اثر این ترک ها را در سازه تعیین نموده و راهکارهای علاج را برای هر یک پیشنهاد نماید.

ارزیابی چشمی بتن :

بازرسی چشمی یک روش آزمایش غیر مخرب است که برای پیدا کردن انواع مختلفی از عیوب سطحی مانند خوردگی ، آلودگی ، ناهمواری سطح و بررسی اولیه اتصالات مثل جوش ، پیچ و پرچ و غیره به کار می رود. این روش با وجود سادگی همچنان پرکاربردترین روش ردیابی عیوب سطحی که ارتباط نزدیکی با مکانیزم های شکست دارند (مانند ترک) می باشد. در کل حتی زمانی که سایر روش های آزمون های غیر مخرب برای پیدا کردن ترک های سطحی به کار می روند باز هم استفاده از آزمون چشمی به عنوان یک مکمل ، الزامی است. با توجه به تنوع عیوب سطحی که توسط آزمون چشمی ردیابی می شوند ، برای انجام این آزمون ، روش ها و ابزارهای متعددی ابداع شده است.

در ارزیابی چشمی ترک ها ، از یک نشانگر رنگی برای مشخص نمودن ترک استفاده می شود. معمولا در کنار ترک ، عرض ترک به همراه اطلاعات ارزیابی شده نوشته می شود. ترجیحا محل ، عرض و طول ترک باید در خلاصه گزارش مورد توجه قرار گیرد.

شاخص های کلیدی مشکلات در بازرسی چشمی :

شاخص های کلیدی مشکلات در ارزیابی چشمی بتن عبارتند از :

 1. ترک خوردن (شکاف برداشتن)
 2. خرابی سطحی

الف) پوسته شدن

ب) خرد شدن سطح

ج) لانه زنبوری شدن سطح

د) پولکی شدن

 1. نشت آب

الف) نمناک بودن سطح

ب) ترشح یا نشت در درزها یا ترک ها

 1. حرکت ها

الف) تغییر شکل های خمشی (خیز)

ب) رقص بالا و پایین رفتن

ج) نشت

 1. خوردگی فلزات

الف) زنگ زدگی

ب) رشته کابل پس کشیده نمایان

ج) میلگردهای تسلیح نمایان

 1. موارد متنوع

الف) غشاها و پوشش های باد کرده

ب) آب جمع شدگی

ج) تغییر رنگ

آزمون چشمی ، کشیدن و انطباق دادن محل مشکلات روی کاغذ و سپس بررسی این موارد با نقشه های چون ساخت و گزارشات حین ساخت می تواند دامنه کلی مشکلات را مشخص و سرنخ های ممکن را درباره علل مشکلات ارائه دهد.

آزمون چشمی اغلب سوالات زیادی را در ارتباط با میزان و جزئیات خرابی به همراه دارد. نمونه برداری آزمایشی برای شکار نمودن اعضای پنهان ، روش مفیدی برای پاسخگویی به این سوالات می باشد. حفاری و مغزه گیری ، متداولترین روش های آزمایش به شمار می روند.

ارزیابی چشمی بتن

مطالب پیشنهادی :

محصولات ما

دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار بتنی پیش ساخته با هدف پارتیشن بندی ، ایجاد دیوار با مقاومت بالا ، سرعت بالای ساخت ، جابجایی در هر زمان ، نمای زیبا و همچنین عمر طولانی استفاده می شوند.

فیسینگ (نمای) پل

فیسینگ ها ، قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در سایزها و نماهای مختلف ساخته می شوند. کاربرد فیسینگ ها در ساخت سریع و زیبا سازی رمپ پل ها و زیرگذرها و ... می باشد.

قرنیز بتنی

قرنیز پیش ساخته بتنی در اندازه ها و نماهای مختلفی می باشند که از این قطعات در پل ها و زیرگذرها و ... جهت پوشش فضای بین روسازه و بخش زیرین آن استفاده می شود.

نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی ، قطعات پیش ساخته بتن با عیار بتن بسیار بالا می باشند که نقش جداکننده را در خیابان ها ، کارگاهها ، پارک ها و محیط های گوناگون ایفا می کنند.

چرا نهاد سیویل را انتخاب کنیم؟

کیفیت بالای محصولات

بتن با کیفیت ، بخاردهی و هیدراسیون مناسب ، شرایط نگهداری و دپوی قطعات و آبدهی عالی

اکیپ متخصص حمل و نصب

حمل تخصصی قطعات و تخلیه پای کار و استفاده از اکیپ های متخصص در نصب

تجربه بالا

بیش از 30 سال تجربه تخصصی در زمینه بتن پیش ساخته

پوشش سراسر ایران

امکان اجرای پروژه در سراسر ایران

جهت مشاوره و وقت ملاقات حضوری با شماره دفتر مرکزی ۲۲۰۳۵۱۳۳ – ۰۲۱ و یا با همراه ۰۹۱۲۲۸۸۵۰۴۶ (پاسخگو ۹ صبح الی ۵ بعدازظهر) تماس بگیرید.

 

همین الان در هر ساعت از شبانه روز کافیست فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم.

۱ – تمامی مشخصات شما نزد ما بطور محرمانه محفوظ خواهد ماند و فقط مسئول مربوطه دسترسی لازم را دارد.
۲ – به هیچ وجه شماره شما وارد پنل پیامک نمی شود و فقط جهت ارتباط تلفنی با شما می باشد.

پس با خیال راحت فرم زیر را پر نمایید.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.