آب بتن

در این مطلب قصد داریم به آب بتن بپرازیم ؛ با ما همراه باشید.

آبی که در ساخت بتن به کار می رود نقش اساسی در خصوصیات بتن ایفا می کند. استفاده از آب نامناسب در ساخت بتن ممکن است مشکلات زیر را ایجاد کند :

  1. زمان گیرش سیمان را به تاخیر اندازد.
  2. مقاومت نهایی بتن را کاهش دهد.
  3. موجب خوردگی و زوال تدریجی میلگردها شود.
  4. روی سطح نهایی بتن خشک شده ، لکه هایی را ایجاد کند.

آبی که در ساخت بتن به کار می رود باید تمیز بوده و عاری از هرگونه مواد زیان آور نظیر روغن ، اسید ، قلیا ، مواد آلی و یا سایر مواد نامناسب برای بتن و یا فولاد باشد. در یک جمله ی کلی می توان اظهار داشت که آب مناسب برای ساخت بتن ، آبی است که قابل شرب باشد. استفاده از آب غیر قابل شرب در ساخت بتن فقط در صورتی مجاز است که مقاومت نمونه های 7 روزه و 28 روزه ی ساخته شده با آن آب ، حداقل برابر 90 درصد مقاومت نمونه های مشابه ساخته شده با آب آشامیدنی (و یا آب مقطر) باشد.

همچنین بر اساس آیین نامه ی بتن ایران (آبا) ، زمان گیرش سیمان با آب غیر آشامیدنی نباید بیش از یک ساعت زودتر تا 1.5 ساعت دیرتر از زمان گیرش سیمان با آب مقطر باشد.

آب بتن

در یک ملاحظه ی کلی ، خصوصیات آب مناسب برای ساخت بتن را می توان به صورت زیر بیان کرد :

  • اسیدی و بازی نباشد (PH بین 5 تا 8.5)
  • میزان ذرات جامد معلق در آب کمتر از 0.1 درصد برای بتن آرمه در شرایط محیطی شدید و یا بتن پیش تنیده ، و کمتر از 0.2 درصد برای بتن آرمه در شرایط محیطی ملایم و یا بتن بدون فولاد باشد.
  • میزان مواد محلول در آب کمتر از 0.1 درصد برای بتن آرمه در شرایط محیطی شدید و یا بتن پیش تنیده ، کمتر از 0.2 درصد برای بتن در شرایط محیطی ملایم ، و کمتر از 3.5 درصد برای بتن بدون فولاد باشد.
  • میزان یون کلرید موجود در آب کمتر از 0.05 درصد برای بتن آرمه در شرایط محیطی شدید و یا بتن پیش تنیده ، کمتر از 0.1 درصد برای بتن آرمه در شرایط محیطی ملایم ، و کمتر از 1 درصد برای بتن بدون فولاد باشد.
  • میزان یون سولفات موجود در آب کمتر از 0.1 درصد برای بتن آرمه و بتن پیش تنیده ، و کمتر از 0.3 درصد برای بتن بدون فولاد باشد.
  • میزان قلیایی های موجود در آب (Na2O + 0.658 K2O) کمتر از 0.06 درصد باشد.

آب دریا در حدود 3.5 درصد نمک های غیر محلول داشته و حاوی یون های کلرور و سولفات است. این آب از نقطه نظر مقاومت ، در بتن غیر مسلح مشکلی ایجاد نمی کند. با این وجود در بتن مسلح و بتن پیش تنیده ، آب دریا خطر خوردگی فولاد را افزایش می دهد و بنابراین باید در چنین شرایطی از بکار گیری آب دریا برای ساخت بتن امتناع نمود.

مطالب پیشنهادی :

(آب بتن)

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *