آئین نامه های طراحی سازه های بتن آرمه

در این مطلب قصد داریم به تاریخچه آئین نامه های طراحی سازه های بتن آرمه در خارج از کشور و داخل ایران بپردازیم.

آنالیز و طراحی سازه های بتن آرمه باید مبتنی بر یک آئین نامه انجام گیرد. آئین نامه ها بر اساس تحقیقات انجام شده در هر زمینه و تجربیات قبلی ، و نیز با منظور نمودن ایمنی مناسب ، مجموعه مقرراتی را تنظیم می نمایند. هر مهندس می تواند بر اساس اصول کلی طراحی و رعایت قوانین یک آئین نامه ، طراحی صحیح و مطمئنی را ارائه دهد.

نخستین مجموعه مقررات مرتبط با بتن آرمه تحت نظر پروفسور مورش (Professor Morsch) در سال 1904 در دانشگاه اشتوتگارت آلمان منتشر شد. مقررات طراحی بتن آرمه همچنین در کشورهای انگلستان ، فرانسه ، اتریش و سوئیس در سال های 1907 تا 1909 منتشر شد.

در آمریکا نیز در سال 1904 کمیته ی مشترکی در ارتباط با بتن آرمه بین چهار موسسه مرتبط با این موضوع تشکیل شد. همچنین در سال 1910 “مقررات استاندارد ساختمانی برای استفاده از بتن آرمه” توسط “موسسه ملی استفاده کنندگان سیمان” که بعدها به موسسه بتن آمریکا–ACI (American Concrete Institute) تغییر نام داد ، منتشر شد. کمیته ی مشترک تشکیل شده در سال 1904 ، نهایتا به ACI متصل شد و گزارش نهایی در مورد مقررات مرتبط با بتن آرمه در سال 1916 منتشر گردید. در هر حال تاسیس موسسه بتن آمریکا (ACI) به سال 1904 برمی گردد و صدمین سال فعالیت آن در سال 2004 در شهر واشنگتن دی سی برگزار شد.

امروزه آئین نامه ی ACI 318 مجموعه مقررات ساختمان های بتن آرمه را تحت عنوان Building Code Requirements for Structural Concrete هر 6 سال یا 7 سال منتشر می کند. توضیحات بیشتری در مورد این آئین نامه در شرح آن (Comentary) به همراه آئین نامه اصلی منتشر می گردد. همچنین اصلاحات جزئی آئین نامه بین انتشار دو نسخه اصلی ACI 318 ، منتشر می گردد. نسخه های دهه ی اخیر این آیین نامه ، ACI 318-05 ، ACI 318-02 ، ACI 318-99 و ACI 318-95 بوده است. امروزه آئین نامه ACI اساس بسیاری از آئین نامه های دنیا از جمله آئین نامه بتن کانادا تحت عنوان CSA STANDARD A23.3 ، آئین نامه بتن استرالیا تحت عنوان AS 3600 ، آئین نامه بتن نیوزیلند و نیز آئین نامه های بتن در بعضی از کشورهای آمریکای لاتین می باشد.

کشورهای اروپایی نیز هر کدام آئین نامه های طراحی بتن مخصوص به خود دارند. با این حال دو کمیته ی CEB (Comite Euro-International du Beton) و FIP (The Federation International de la Precontrainte) به صورت مشترک در سال 1978 ، آئین نامه ی CEB-FIP Model for Concrete Structures را برای یکنواخت کردن ضوابط طراحی سازه های بتن آرمه منتشر کردند. ویرایش دیگری از این آئین نامه نیز در سال 1990 انتشار یافت.

آئین نامه های طراحی سازه های بتن آرمه

در ایران نیز با تلاش دفتر امور فنی و تدوین معیارها از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ، آئین نامه ی بتن ایران-آبا- تدوین و منتشر شد. جلد اول این آئین نامه که بیشتر معطوف به مسائل تکنولوژی بتن ، مصالح و مسائل اجرائی بود ، در سال 1371 ، و جلد دوم آن که مسائل مربوط به اصول تحلیل و طراحی سازه های بتن آرمه را در نظر می گرفت ، در سال 1374 انتشار یافت. این مجموعه در سال 1379 در یک مجلد در 20 فصل و تحت عنوان آئین نامه بتن ایران “آبا” (تجدید نظر اول) منتشر گردید. این آئین نامه تا حدودی بر اساس آئین نامه بتن آمریکا و آئین نامه بتن کانادا تنظیم گردیده است و بسیاری از اصول و جزئیات آن ، مشابه آئین نامه های مذکور می باشد.

لازم به توضیح است که بابت طراحی و محاسبات قطعات بتنی پیش ساخته (دیوار بتنی ، فیسینگ بتنی پیش ساخته ، قرنیز بتنی ، نیوجرسی بتنی ، وزنه بتنی تاور کرین و سایر قطعات پیش ساخته بتنی) سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در سال 1386 “نشریه 388” را منتشر نمود. هدف از تهیه این آیین نامه ، ارائه حداقل ضوابط و مقررات ویژه مربوط به سازه‌های بتنی پیش ساخته است. طراحی و اجرای این ضوابط نیازمند تدابیر خاص است که با رعایت ضوابط و مقررات ، میزان مناسبی از ایمنی ، قابلیت بهره برداری و پایایی این سازه ها تامین می‌شود.

مطالب پیشنهادی :

 
(سازه های بتن آرمه)

مطالعه مقالات مربوطه

بتن اکسپوز
دسته‌بندی نشده

بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز چیست؟ بتن اکسپوز یا بتن نما به پنل های پیش ساخته بتنی گفته می شود که روی سطح پایانی کار ، بر روی

ادامه مطلب »
قطعات پیش ساخته بتنی
دیوار پیش ساخته بتنی

قطعات بتنی پیش ساخته

قطعات بتنی پیش ساخته در این مطلب قصد داریم برخی قطعات بتنی پیش ساخته را شرح دهیم ؛ با ما همراه باشید. انواع قطعات بتنی

ادامه مطلب »
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *