منهول (Manhole)

منهول به معنی آدم رو بوده و یک نوع اتصال است که برای متصل کردن چند شبکه و خط راه رو به هم مورد استفاده قرار میگیرد. مثلا در سیستم فاضلاب برای آنکه چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند و به یک مسیر را هدایت نمایند از منهول استفاده می کنند و یا در سیستم‌های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین، از این سیستم استفاده میشود. همگی در سطح شهر، انواع منهول ها را مشاهده کرده ایم. منهول ها برای کاربری های مختلفی استفاده می‌شود (آب و فاضلاب، تلفن، برق و…) و در واقع برای دسترسی آسان انسان به داخل کانال بوده و در آنها را با درپوش می پوشانند.

این کانال های آدم رو را از جنس بتن، آجر , پلی اتیلن و پلاستیک می‌سازند که بنا به کاربری، متفاوت خواهند بود و همچنین درپوش های آنها نیز از جنس پلی اتیلن , فولاد , چدن و… است.

منهول آدم رو

مزایا و کاربرد:

1- قابليت يكی سازی فاضلاب چند واحد آپارتمانی در يك مسير خروجی.

2- بكار گيری منهول های سايز كوچك در مصرف فاضلاب خانگی.

3- تسريع در عمليات نصب.

4- كاهش هزينه ها به علت استفاده از اتصالات كمتر.

5- امكان بازديد دوره ای آن توسط دريچه بازديد و درب منهول.

6-  جمع آوری آب های سطحی.

 

منهول ها با توجه به محل کاربرد به دو دسته تقسیم می شوند:

الف) منهول با قطر کم برای خطوط فرعی

ب) منهول با قطر زیاد برای خطوط اصلی

در خطوط فرعی، قطر لوله ها و دبی جریان کم می باشد، همچنین تعداد لوله های وارده ممکن است زیاد باشد در حالیکه در خطوط اصلی، قطر لوله ها زیاد و دبی جریان، بالا می باشد. همچنین تعداد لوله های وارده در این خطوط، محدود و یا یکی می باشد. دریچه ی بازدید و بازرسی و لایروبی در خطوط اصلی واقع می گردند.